U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak


Polukružni dio Tirenskoga mora, poznatiji kao Napuljski zaljev, proteže se duž 32 kilometra od rta Miseno do Punte Campanelle. Mjesto je to gdje se sreću prošlost i sadašnjost, vulkanska priroda i more. Napuljski zaljev odavno je bio mjesto na koje su odlazili bogataši i vladari iz Rima tijekom ljeta, o čemu svjedoče i raskošne vile s pogledom na more u Baiji, Napulju i Sorrentu.



Mitskim krajolikom dominira vrh Vezuva, a njemački pjesnik Goethe opisao ga je kao vrh pakla koji niče iz raja. S kratera vulkana za vedrih dana otvara se prekrasna razglednica od otočića Ischia i Procide na zapadu, do Pozzuolia, Napulja i Sorentinskog poluotoka do Caprija.


> Bella, più bella, Italia: 7 prirodnih ljepota u susjedstvu koje morate istražiti

Vezuv se uzdiže se nad gradićem Vicom Equensem, koji se nalazi 10 kilometara od Sorrenta, a omiljena je polazišna točka za istraživanje okolice. U Baiju se dolazilo kupati u glasovitim termalnim izvorima, ali danas slovi kao malo obalno ljetovalište. U prošlosti je bila utočište za odmor plemića i careva, a ondje su se kupali Cezar, Kaligula, kao i Marko Antonije.

Na Capriju, koji zatvara istočnu obalu zaljeva ljetovali su carevi August i Tiberije. Prema legendama ribara, Tiberije je u veličanstveni podvodni bazen Modre špilje ulazio iz svoje vile kroz tajni prolaz, odnosno kanal te se tamo prepuštao raskalašenim zabavama, a njegove ljubavnice navodno često nisu imale sreće jer bi ih okrutni Tiberije bacao sa strme litice koja se nalazi u blizini.
Grotta Azzurra danas je omiljena turistička atrakcija zahvaljujući plavoj svjetlosti koja prolazi kroz vodu i ispunjava njezinu unutrašnjost.

> Što se dogodilo sa stanovnicima grada zaustavljenog u vremenu?

Tajne iz prošlosti ogledaju se i na zidovima Ville dei Misteri u Pompejima. Freske prikazuju obrede boga vina Dioniza, prema kojima je kuća i dobila naziv. Luksuzna vila sagrađena je u drugom stoljeću pr. Kr., prije nego što su Rimljani zauzeli Pompeje.

> Zaboravljeni tunel prepun tajni

Današnji Napulj energičan je grad s brojnim uskim uličicama, živopisnim tržnicama i trgovima, potpuno drukčiji nego što je bio prošlosti. Nastao je na mreži uskih podzemnih uličica, tunela i špilja oko 40 metara ispod tla. Kako ga Talijani nazivaju, srce Napulja, odnosno podzemni svijet u kojem je vrijeme stalo može se i danas razgledati. Smatra se kako je tek djelić mračnog Napulja otkriven, a možete vidjeti skloništa iz vremena Drugog svjetskog rata, klaustrofobične katakombe i bunare.