Ukusno jelo može se spremiti i sa sastojcima iz smočnice. Uz nešto ulja i začina ovi su sastojci ključni za pripremanje jednostavnih i nutritivnih obroka.
Grah, slanutak i leća
Ako želite uštedjeti na kućnom budžetu, suhi grah, slanutak i leća odličan su izbor. Ove mahunarke odlični su izvori bjelančevina biljnog porijekla. Imaju dug rok trajanja i brojne kulinarske mogućnosti. Od suhog graha skuhajte varivo, napravite ukusnu salatu i brojna druga jela.
Slanutak je savršena baza za pripremu okruglica falafela, ukusni namaz hummus, ali i dalmatinsku čičvardu. Kad samostalno kuhate slanutak iz suhog, dobivate i aquafabu – čudesnu tekućinu koja može biti zamjena za bjelanjak.
Grah i slanutak potrebno je namočiti večer prije termičke pripreme. Kod crvene leće to ne morate raditi. Ne morate je namakati, a skuhat ćete je za svega 15-ak minuta. Od nje možete napraviti brojne juhe i variva, ali i proteinske palačinke.
Riža
Kada kuhani grah poslužujete s rižom dobivate zaokruženi obrok sa svih devet esencijalnih aminokiselina. Riža može biti prilog i brojnim drugim jelima bez obzira preferirate li bijelu, smeđu ili crnu vrstu. Ona kratkog zrna idealna je za sushi i rižota.
Riža i grah popularno je jelo u Južnoj Americi (Foto: Getty Images)
Kvinoja
U smočnicu spremite i pokoje pakiranje kvinoje. Ova pseudocerealija brzo se kuha, a obiluje bjelančevinama biljnog porijekla. Servirati je možete kao prilog jelima, s njom raditi tople i hladne salate, a dodati i u smjesu za biljni burger.
Tjestenina
S paketom tjestenine u smočnici, nikad nećete biti gladni. Možete je poslužiti kao prilog jelima uz umake, ali i dodati u razna variva i gulaše. U finoj tjestenini možete uživati čak i s minimalnim namirnicama iz smočnice – najbolji primjer za to je i ova tjestenina s maslinovim uljem i češnjakom.
Popčeci od kvinoje i bijelog graha (Foto: Getty Images)
Ribice iz konzerve
Ako želite brzi obrok konzervirana hrana je sjajan izbor. Ne iziskuje pohranu u hladnjaku, a nudi brojne mogućnosti. Posebno je korisno u smočnici držati ribe u konzervama poput tune ili srdela koje obiluju omega 3 masnim kiselinama i bjelančevinama.
Pojesti ih možete samostalno s kriškom kruha, ali i dodavati raznim jelima – u hladne salate, s kuhanom tjesteninom, rižom i slično.
Pasirana rajčica i koncentrat rajčice
U smočnici je dobro držati i pasiranu rajčicu te koncentrat rajčice s kojima možete napraviti brzi umak za tjesteninu ili gulaš.
Brzinski umak za tjesteninu možete napraviti s pasiranom rajčicom i nešto začina. Ovaj proizvod dobra je baza i za juhu od rajčice, gulaše i razna variva. Dodate li i malo koncentrirane rajčice u lonac ona će podariti dodatnu dubinu okusa ovim jelima.
Zobena kaša (Foto: Getty Images)
Zobene pahuljice
Zobene pahuljice su fleksibilna namirnica s kojom mnogi započinju dan. Skuhate li ih s mlijekom ili na običnoj vodi dobit ćete ukusnu i zasitnu kašu. Pomiješate li ih s medom, orašastim plodovima i sjemenkama te kratko zapečete u pećnici imate ćete finu granolu.
Zobene pahuljice možete i usitniti u fini prah ili brašno te upotrijebiti za pripremu slastica, ali i slanih jela poput popečaka ili mesnih okruglica.
Nemojte ih jesti zimi: 7 namirnica koje trebamo izbjegavati na kraju godine +1