Bjelančevine (proteini) nužne su za normalno funkcioniranje cijelog organizma – one grade mišiće i sudjeluju u održavanju metaboličkog zdravlja.
Istraživanja su pokazala da bismo tijekom obroka trebali unositi oko 20 do 30 grama proteina ovisno o mišićnoj masi, a preporuke su još i više ako intenzivno trenirate u teretani i pokušavate ojačati muskulaturu.
Što jesti kada trenirate? Ovaj tjedan fokusirani smo upravo na obroke s povišenim udjelom bjelančevina – onih životinjskog porijekla poput mesa, ribe, jaja i mliječnih proizvoda, ali i onih koje potječu od biljaka, točnije od grahorica, žitarica, orašastog voća i sličnih namirnica.
Na jelovniku će se naći sve od dalmatinske čičvarde, odnosno variva od slanutka podebljanog slaninom i kobasicama, preko pečenog tofua do lososa iz pećnice.
Tjedan s povećanim udjelom bjelančevina nemoguće je zamisliti bez piletine, a čak smo i subotnji desert prilagodili ovoj temi te predlažemo proteinske palačinke od čokolade.
Varivo sa slanutkom koje obiluje bjelančevinama biljnog porijekla (Foto: Getty Images)
Nastavite čitati tekst i pronađite sedam recepata s povećanim udjelom bjelančevina za svaki dan ovoga tjedna.
Ponedjeljak, 6. 11. – Hrskavi pečeni tofu
U veganskoj prehrani tofu se koristi kao zamjena za meso i sir. Taj fleksibilni prehrambeni proizvod nastaje zgrušavanjem proteina u sojinu mlijeku, obiluje bjelančevinama, a može se pripremati na brojne načine.
Ako ste prije probali tofu i nije vam se svidio, moguće je da ga niste odgovarajuće obradili i začinili. Mi vam donosimo najlakši recept za hrskavi tofu u kojem ćete stvarno guštati
Utorak, 7. 11. – Dalmatinska čičvarda
Ovo gusto, zasitno i fino varivo na bazi slanutka u Dalmaciji se naziva čičvarda, a obogaćuje se i slaninom. U njega slobodno možete ukuhati i koju domaću kobasicu kako biste dodatno povećali proteinsku vrijednost jela. Imamo recept!
Srijeda, 8. 11. – Piletina s rajčicama i s maslinovim uljem
Umjesto suhih pilećih prsa pripremite meso puno okusa te nadahnuto grčkim namirnicama – maslinama, maslinovim uljem, feta sirom, rajčicama i origanom. Evo što morate napraviti.
Pečeni losos (Foto: Getty Images)
Četvrtak, 9. 11. – Poširana jaja u grčkom jogurtu
Poširana jaja poslužena u mješavini jogurta i češnjaka turski su specijalitet. Prema nekim podacima, u 15. stoljeću çılbır je svako jutro stizao na stol otomanskim vladarima. Evo i kako se priprema.
Petak, 10. 11. – Pečeni losos
Najbolji trik da pečeni losos ostane sočan i pun okusa jest da ga pečete umotanog u alufoliju. Osim što losos ostaje sočan tako zatvoren u foliju, kada se termički obrađuje sa začinskim biljem ili povrćem, preuzima i njihove arome i čitav će rezultat biti puno ukusniji. Imamo recept!
Subota, 11. 11. – Čokoladne proteinske palačinke
Ukusne palačinke možete napraviti i s povećanim udjelom bjelančevina, a bez sastojaka životinjskog porijekla. Umjesto jaja upotrijebite lanene ili chia sjemenke, a kravlje mlijeko zamijenite biljnim mlijekom od soje.
U smjesu dodajte i nešto brašna od heljde i zobi, koje su bogate proteinima, dok će vam dodatnu dozu bjelančevina donijeti proteinski prah. Evo što morate napraviti za ove palačinke.
Napravite proteinske palačinke (Foto: Shutterstock)
Nedjelja, 12. 11. – Svinjski kotlet
Svinjski kotleti sjajna su ideja za nedjeljni ručak. Ne morate ih čak ni marinirati – umjesto toga poslužite ih u jednostavnom umaku od meda, rižina octa, maslaca i češnjaka, koji se može pripremiti u desetak minuta. Imamo recept!