Talijanska kuhinja jedna je od najpopularnijih na svijetu, a neki od razloga za to su kvalitetni i sezonski sastojci koji se koriste. Koliko su kvalitetne namirnice važne, dobro pokazuju slavna talijanska jela koja broje tek nekoliko sastojaka - poput carbonare.
Također, Talijani većinom ne kompliciraju u kuhinji, nego koriste jednostavne tehnike kako bi namirnice zablistale i mudro kombiniraju sastojke. Dobar spoj slatkih, slanih i gorkih okusa jelima daje slast, a mirisni začini zaokružuju cijelu priču. Osim toga, domišljati trikovi šlag su na torti jer kuhanje čine zabavnim i kreativnim.
Hrskavi rižoto
Carlo Cracco, kuhar s Michelinovom zvjezdicom, poznat je po inovativnom pristupu tradicionalnim talijanskim jelima. Od viška rižota stvara nova jela, kao što su hrskave kuglice - arancini. Ohlađeni rižoto oblikuje u loptice pa ih uvalja u brašno, istučena jaja i zatim krušne mrvice te ih isprži u dubokom ulju. Prema želji, loptice možete i napuniti šunkom, sirom poput mozzarelle ili raguom. U tom slučaju raširite rižoto na dlan, u sredinu stavite željeni nadjev pa oblikujte kuglice.
Arancini (Foto: Getty Images)
Sirup balzamičnog octa
Talijani se ne boje eksperimentiranja sa slatkim i slanim kombinacijama kako bi dobili punoću okusa i uravnoteženost jela. U umake i variva slobodno dodajte sušeno voće, kao što su grožđice ili marelice, a poslužit će i desertno vino. Upotrijebiti možete i redukciju balzamičnog octa. Zagrijte balzamični ocat na laganoj vatri pa kuhajte miješajući dok ne postane sirupast.
Redukciju dodajte salatama, pečenim prokulicama, punjenim gljivama, tjesteninama, rižotima, a pokoja kap pruža i odličan okus sladoledu ili voću kao što su breskve i jagode. Neki kuhari dodat će i malo šećera – na dvije šalice octa dodajte pola šalice šećera. U tom ćete slučaju skratiti vrijeme koje je potrebno za reduciranje. Prije dodavanja jelima redukciju balzamičnog octa ostavite da se ohladi.
Domaća ricotta
Ricotta je svježi talijanski sir bijele boje, granulaste teksture i blagog slatkastog okusa koji se koristi u različitim jelima – od umaka za različite kremaste tjestenine do finih slatkih nadjeva u kolačima i tortama. Talijani često ricottu pripremaju kod kuće, a ovdje saznajte kako.
Gremolata pri ruci
Gremolata je zeleni začinski umak, talijanski klasik koji se dodaje brojnim jelima kako bi se istaknuli mediteranski okusi i arome. Talijani ga dodaju i u sendviče te razne salate, a pruža i sjajan okus prilozima kao što su palenta, riža ili tjestenina. Osnovni recept uključuje sitno sjeckani češnjak i peršin te naribanu limunovu koricu, a kuhari potom dodaju i ostale sastojke prema inspiraciji. Što sitnije nasjeckajte peršin i češnjak pa naribajte limunovu koricu. Promiješajte, posolite i popaprite te prema želji dodajte koju kap limunova soka.
Trik za višak kruha
Gusta toskanska juha koja se može jesti topla ili hladna može biti predjelo ili glavno jelo, a baš uvijek ima fantastičan i nezaboravan okus Italije. Između ostalog, radi se od viška kruha. Recept potražite ovdje.
Savršeni njoki
Recepti kuma talijanske gastronomije Antonija Carluccija i dalje žive u njegovim kuharicama i bilježnicama kuharica i kuhara, a jedan od omiljenih zasigurno je onaj za savršeno flafaste njoke. Trik je u krumpirima koji se ne kuhaju, nego peku u pećnici pa gnječe i miješaju s brašnom i jajetom. Recept potražite ovdje.
Njoki (Foto: Shutterstock)
Koja tjestenina za koji umak?
Općenito je pravilo: što je glađa tjestenina, to umak treba biti rjeđi. Presavijeni ili nazubljeni oblici idealni su za gušće umake. Špageti, kao i druga dugačka tjestenina okruglog oblika, prikladna je za većinu umaka, ali ne i uz bolonjez. Kako biste iskoristili čari tog umaka, najbolje ga je poslužiti uz tagliatelle (dugački rezanci, obično 5 mm širine) jer njihovi rubovi omogućuju bolji okus.
Kratka tjestenina poput makarona ili penna (pera ili cjevčice) najbolja je za umak arrabiata (pinkantni umak od češnjaka, rajčice, ljutih papričica i maslinova ulja) ili dugo kuhane rague od mesa i rajčica. Ta kratka tjestenina, koja uključuje i farfalle (mašnice) te fusille (federi), kao i vrste prazne cjevaste tjestenine, jede se s taman toliko umaka da ih pokrije. Vrlo sitna i kratka tjestenina, poput zvjezdica ili kružića, najbolja je u juhama.
Začinski trik
Tostirajte svoje začine: Prije upotrebe začina poput kumina, komorača ili korijandra u talijanskim, ali i ostalim receptima zagrijte ih na suhoj tavi nekoliko minuta. Tom se tehnikom pojačava aroma i produbljuje okus, pa jela postaju kompleksnija. Jela možete poboljšati i dodavanjem aromatiziranog maslinova ulja. Zagrijte ulje s češnjakom, ružmarinom, majčinom dušicom, čilijem ili nekim drugim aromatičnim sastojkom po želji, pazeći da ne prokuha. Ostavite da se ohladi, procijedite i iskoristite ulje za salate, povrće na žaru, pizze i pogače.
Eksperiment: pesto
Dok se tradicionalni pesto radi od bosiljka, pinjola, češnjaka, parmezana i maslinova ulja, slobodno eksperimentirajte s različitim sastojcima. Iskoristite rikulu, medvjeđi luk, kelj ili peršin umjesto bosiljka, a pinjole zamijenite orasima ili bademima. Tako ćete dobiti brzinski, ukusan i zdrav umak za tjesteninu ili rižu.
Svježi štih
Korica limuna, naranče ili limete nije rezervirana samo za deserte; i slanim jelima daje svjež, mogli bismo reći - živahan okus, ali i primamljiv izgled. Fino naribanu koricu pospite po tjestenini, plodovima mora i salatama kako biste dobili osvježavajuću notu. U talijanskoj, ali i ostalim kuhinjama kiselkaste note osobito dobro pašu u masnijim jelima i pomažu u balansiranju okusa.
5 malih električnih roštilja savršenih za pečenje mesa na balkonu +2