Jeste li čuli za Romanesco brokulu ili šenon? Riječ je o jestivom pupoljku biljne vrste Brassica oleracea iz porodice kupusnjača koji izgleda poput prirodnog fraktala. Zbog neobične svijetlozelene boje i osebujnog izgleda neki ga nazivaju i izvanzemaljskim povrćem.
No zapravo je riječ o križancu cvjetače i brokule koji je prvi puta zapaženo u Italiji još u 16. stoljeću. Najviše se uzgaja oko glavnog grada Italije, pa ju nazivaju još i rimskom brokulom.
Romanseco brokula ima tvrđu teksturu od cvjetače, no okus mu je mnogo blaži s nježnim orašastim notama koji se posebno dobro sljubljuju s češnjakom, bijelim vinom i čili papričicama. Idealan je za pripremu različitih juha, variva, salata i složenaca, no može se jesti i sirov.
Treba imati na umu da zadržava više hranjivih tvari što se kraće termički obrađuje. Plod je, naime, bogat vitaminom A, C i K, vlaknima, željezom, magnezijem i cinkom. Zbog prisutnosti biljnih pigmenata obiluje karotenoidima, polifenolima i antioksidantima.
Njegova proizvodnja nije raširena, pa se rijetko kad može naći na policama hrvatskih trgovina. Upravo zato cijena mu je nešto viša od klasične brokule ili cvjetače, a može dosezati i više desetaka kuna za kilogram.
Zavirite u našu fotogaleriju i pogledajte što sve možete napraviti s Romanesco brokulom, ako se uspijete dočepati ove „NLO“ glavice.