Božić, kojeg svake godine manje-više svi željno iščekujemo jer donosi vrijeme ljubavi i mira, sad je iza nas. Ipak, to nije razlog da ne upoznamo i neke druge blagdanske tradicije, koje obilježavaju različite kulture diljem svijeta. Ovo su samo neke od njih, koje prenosimo s portala thetravel.com
Diwali
Jedan od najvažnijih hinduističkih blagdana upravo je Diwali, festival svjetla koji se održava diljem Indije sredinom studenog. Obilježen je blagdanskom hranom, izložbom svjetala i raznim društvenim aktivnostima kojima je cilj proslava pobjede svjetla nad tamom.
Hanuka
Riječ je o židovskom blagdanu koji traje osam dana i slavi pobjedu Makabejaca nad Grcima i oslobođenje židovskog hrama. U središtu slavlja su hrana, obiteljske igre (poput dreidela, posebno izrađenog zvrka) i tradicija poput davanja poklona te paljenje jedne svijeće na menori svakog dana.
Meksičke pastorale
Božić se u Meksiku obilježava tradicionalnim predstavama koje prikazuju putovanje pastira kako bi vidjeli novorođenog Isusa. Predstave uključuju poeziju, pjevanje, ples a danas se u njima uz tradicionalne isprepliću i moderni elementi.
Kwanzaa
Ovaj je blagdan posebno bitan za afričku dijasporu u Kanadi a raširen je i u SAD-u i na Karibima. Nije riječ o stoljetnoj tradiciji nego o relativno novom blagdanu koji je nastao sredinom 20. stoljeća, traje 6 dana i završava zajedničkom obiteljskom gozbom. Običaja oko Kwanzae je mnogo ali temelj su proslava obiteljskih vrijednosti i zajedništvo.
Lunarna Nova godina
Lunarna se Nova godina slavi uglavnom u Kini krajem siječnja ili početkom veljače i slavi nove početke i obiteljske vrijednosti a sve to uz obilje slasne hrane. Vrijeme je to i kad na ulicama kineskih gradova možete vidjeti spektakularne parade. 2024. godine lunarna Nova godina pada 10. veljače.
Drvce koje je promijenilo svijet: Europski trg na kojem je okićen prvi bor +0