Velika mađarska nizina pojam je kojim obilježavamo ravničarski dio južne i središnje Mađarske, ali i dijelova susjednih država, a koji se smatra dijelom Panonske nizine. Štoviše, nekad se s njom i poistovjećuje. Mađari ju zovu Alföld, a novinari BBC-ja čak su je prozvali "europskom zemljom kauboja". Kakva reklama!
Nizina se proteže preko 52.000 kvadratnih kilometara i obuhvaća više od polovice cijele zemlje. No, ne treba zaboraviti da tu spadaju i šira područja kao što su dijelovi Rumunjske, Srbije i Hrvatske.
Opisuju je kao mjesto koje njeguje određen tip života već 2000 godina, otkako su ovdje došla nomadska plemena a potom ih zamijenili mađarski ratnici koji su podignuli nastambe duž rijeke Tisze. Regija je poznata po polunomadskim pastirima kojima su glavno prijevozno sredstvo i dan danas konji, a pastiri su prepoznatljivi po tradicionalnoj nošnji koja u nekim elementima doista nalikuje američkim kaubojskim "outfitima".
Ipak, život ovdje nije nikad bio lak, a to se naročito osjetilo za sovjetskog perioda kada je ovdje otvoreno čak 12 radnih logora u koje su vlasti slale političke neprijatelje. Zatvoreni su tek nakon Staljinove smrti 1953. godine.
Danas se na ovoj nizini nalazi i Nacionalni park Hortobagy koji zapošljava lokalne stanovnike, koji pak održavaju tradiciju i svoju priču živom. Poznat je po starom mostu sa svodovima koji je sa svojih 167 metara duljine najdulji kameni most u Mađarskoj. Ovdje možete isprobati odlična domaća jela, uživati u čistoj prirodi i dašku prošlosti, te pogledu na goveda i konje u divljini, a svakako posjetite i muzej Herdsmen.
U koje god doba godine da dođete, ne možete pogriješiti. Tijekom cijele godine odvijaju se brojna događanja i festivali, od festivala trešnje i gulaša do kazališta i dvorskih igara – sadržaja ne nedostaje.
Europska Amazona: Avantura na dva kotača po hrvatskom susjedstvu koja nudi 1250 km slobode