U zapadnom Zagorju, iznad sroro skrivene Sutle koja pokazuje granicu sa Slovenijom, izdiže se površinom najmanja hrvatska gora - Cesargradska gora, koju laganom šetnjom možete prehodati za otprilike dva sata.

Cesargradska gora, koja se još naziva i Cesarskim brdom ili Cesarskom gorom nazvana je prema srednjovjekovnoj utvrdi sagrađenoj na hrptu, iznad današnjeg Klanjca, s pogledom na dolinu Sutle i utvrdu Konigsberg ili Kunšperg, kao preslikanu s druge strane rijeke, podignutu na gotovo istoj visini na susjednoj Bizeljskoj gori.

Bu(r)na povijest

Cesargrad ili Kayersperg su, prema predaji, u 14. stoljeću sagradili templari, čija je misija bila štititi hodočasnike na putu prema Svetoj Zemlji. Kada je početkom 14. stoljeća templarski red ukinut, njihovi su posjedi podijeljeni drugim redovima ili su pripali Kruni.

Cesargrad - 1 Cesargrad - 1 (Foto: Shutterstock)

Tako se Cesargrad prvi put spominje 1399. godine u darovnici kralja Sigismunda, kojom ga ovaj poklanja grofu Hermanu Celjskom. Stoljeće i pol kasnije Cesargrad dolazi pod upravu kraljevske krune. Koju godinu kasnije, 1573., napadom na Cesargrad započela je i najpoznatija seljačka buna na ovim prostorima, ona prevođena Gubec-begom, kako su ga nazivali.

U seljačkoj buni Cesargrad je opljačkan i zapaljen. Kasnije su ga Erdődyjevi dijelom obnovili, no kada su sagradili Nove Dvore (sagradio ih je ban Toma Bakač Erdődy 1603. godine), Cesargrad je zauvijek napušten i prepušten propadanju. Danas od utvrde donekle stoje tek debele zidine, a nekadašnji tlocrt može se samo naslutiti u ruševinama.

Kako doći do Cesargrada?

Do Cesargrada se može doći iz Klanjca, Tuhlja ili sa Zelenjaka, pa čak i iz Kumrovca. Najpopularnija je staza iz Klanjca, za koju markacije počinju kod Galerije Antuna Augustinčića i franjevačkog samostana, jer je sa Zelenjaka uspon puno strmiji. Dolazite li tim putem, proći ćete i najviši vrh (509 metara visok) najmanje naše gore –– Japicu. Japica je jedini vrh Cesargradske gore, a nekada su ljudi na njemu i živjeli, na što danas podsjećaju tek napuštene seoske kuće.

Iako pogled s Japice nije osobito impresivan, kada stignete do planinarske kuće Cesargrad, uz okrjepu i odlično društvo domara, i pogled će vam se nahraniti na, ostacima dvorca Kunšperk, onog "s druge strane" koji smo spomenuli na početku teksta, i preko kumrovečke doline sve do Kamniško-Savinjskih Alpa.

Od planinarskog doma do ruševina Cesargrada tek je nekoliko minuta hoda, a njegovi zidovi koji se još uvijek odupiru vremenu nisu samo sjajan okvir za fotografije, nego i lijep povijesni dodatak ovom laganom izletu punom lijepih šuma, livada i pitomih vizura koje se uspinju prema Alpama.

Na povratku, na vama je da odaberete hoćete li nazad u Klanjec ili na Zelenjak u kratku šetnju kroz krošnje i u posjet spomeniku himni, a na nama je da vas podsjetimo da u svakom slučaju izlet morate završiti – domaćim zagorskim štruklima.

Planinarski raj iznad Koruške koji će vas oduševiti u svako godišnje doba Dobratsch - 2 Dobratsch Dobratsch +6 Dobratsch