Istra je naš srcoliki poluotok, koji često nazivaju i hrvatskom Toskanom. Razloga za to je mnogo, od prelijepe prirode, bujne vegetacije, slikovitih, zelenih dolina i šarmantnih, vijugavih, vinskih cesta, pogleda na more, a jedna od njezinih najistaknutijih karakteristika, zbog kojih ju posjećuju turisti iz cijelog svijeta, nesumnjivo je gastronomija. Istarska kuhinja prava je mala riznica i bogatstvo okusa, boja i mirisa.
Istra s pravom nosi epitet gastronomske meke, a među njezinim brojnim restoranima ističe se Vodnjanka, mjesto s dugom i bogatom poviješću. Prva lokacija restorana otvorena je u istoimenom gradiću Vodnjanu, još davnih 60-ih godina. Priču je pokrenula baka Ana otvorivši tipičnu istarsku konobu s nekoliko skromnih, ali iznimno ukusnih domaćih jela.
Njezina kći Svjetlana Celija preuzela je obiteljski posao krajem 70-ih i s godinama pretvorila Vodnjanku u jedan od najistaknutijih restorana cijele Istre. Svjetlana je do danas ostala vlasnica i chefica Vodnjanke, njezino zaštitno lice, a dobitnica je mnogih kulinarskih nagrada, među kojima je i ona Turističke zajednice Istarske županije kao „osobi s više od 50 godina iskustva rada u vlastitome restoranu“.
Recept uspjeha Vodnjanke krije se u savršenoj jednostavnosti, odnosno jednostavnosti savršene namirnice. Samo najkvalitetnije istarske namirnice dolaze u obzir: vrhunsko maslinovo ulje, lokalna vina, pršut, samoniklo bilje, istarski kolači i domaća tjestenina.
Bumbarska torta (Foto: Bojan Zibar)
Upravo na potonje gospođa Svjetlana iznimno je ponosna, kao prava majstorica za domaću, svježe napravljenu tjesteninu – raviole, pljukance i fuže, koje ovdje služe s raznim aromatičnim umacima, poput onog od boškarina, začinskih trava, divljih sezonskih gljiva i šparoga.
Uz njihov fantastičan pršut, koji suprug Bruno nabavlja od poznatih malih proizvođača u okolici Vodnjana, u ponudi imaju i druge domaće delicije poput kobasica, dimljenog ombola, svježe skute i istarskog sira. Goste na stolu dočekuju četiri vrste vrhunskog maslinova ulja, koja se kušaju s odličnim domaćim kruhom koji svaki dan sami mijese ili uz palentu s maslinama, mišancom ili rukolom.
Od glavnih jela izdvajaju se ona od mesa boškarina, od kojeg rade carpaccio, flam, tagliatu, kobasice od miješanog mesa boškarina i magarca. Kao posebna atrakcija desertne karte ističe se bumbarska torta, popularni vodnjanski specijalitet od badema, šećera i jaja, bez brašna. Ime je dobila po Bumbarima, što je lokalni naziv za Talijane koji žive u Vodnjanu.
Ti imućni stanovnici imali su velike količine kvalitetnih badema i sve su svoje slastice radili na njihovu temelju. Ova jednostavna i slasna torta prva je na listi preporuka, posebice jer je Vodnjanka jedini restoran u kojem se može kušati.
Domaći kruh (Foto: Bojan Zibar)
S obzirom na važnost Istre kao hrvatske vinarske regije, ponuda vina u restoranu temelji se isključivo na vrhunskim istarskim etiketama, karakterističnim za to podneblje.
Upravo na tim jelima temelji se i koncept druge lokacije Vodnjanke, koja je prije nekoliko mjeseci otvorena u centru Zagreba, i to zahvaljujući pripadnici treće generacije žena u obitelji Celija, Ivani, koja se tijekom 18 godina života zaželjela mamine i nonine kuhinje.
Premda nije nikad kuhala, Ivana je odrasla u obiteljskom restoranu gdje je godinama upijala sve mirise i okuse, koje je naposljetku godinama poželjela dovesti u metropolu, u čemu je nesumnjivo uspjela.
Mirna atmosfera istarskog mjestašca savršeno je dočarana u zagrebačkoj Vodnjanki, u kojoj se već pri ulasku osjeti ona njegova posebna čarolija. Intimnost samog prostora dočarana je pažljivim uređenjem interijera, odabirom svjetlijih boja i atraktivnim, tamnosivim zidovima. Kao najupečatljiviji detalj u restoranu ističe se raskošna slika u zlatnom okviru.
Ljubav, znanje i talent triju generacija obitelji Celija odsad su utkani na dvije lokacije. Filozofija zagrebačke lokacije ostala je ista – svojevrsni fine dining, temeljen na receptima iz starih bakinih bilježnica kojima su dodali svježinu modernih kulinarskih trendova, no bez udaljavanja od izvornih istarskih okusa, koji ipak čine okosnicu njihove kuhinje.