Želite li oplemeniti okus pečene piletine, meso dobro začinite limunskim paprom. Riječ je o popularnom začinskoj mješavini koja se može kupiti u specijaliziranim trgovinama, a koja se temelji na limunskoj korici i zdrobljenim zrnima papra.
Iako kupovne varijante imaju dosta sastojaka kako bi produljili rok trajanja proizvoda, najjednostavniju verziju možete napraviti i u kućnoj radinosti od svega tri sastojka – limunove korice, papra i soli. Pripazite samo da u pripremi koristite organske nešpricane limune.
Limunski papar možete posipati po ribi prije stavljanja u pećnicu ili na roštilj, dodati u maslac i njime pokapati odreske ili plodove more, staviti u umak za tjesteninu, pa čak i na pečene kokice. Mogućnosti su brojne.
Sastojci za začinsku mješavinu limunski papar:
- 5 velikih nešpricanih limuna
- 40 g papra u zrnu
- 5 grama krupne morske soli
Priprema:
- Zagrijte pećnicu na najmanju moguću temperaturu.
- Pažljivo ogulite korice limuna. Cilj je odstraniti samo žute dijelove kore, bez gorkih bijelih dijelova jer će oni uništiti okus začinske mješavine.
- Oguljenu koricu limuna položite na papir za pečenje te stavite u zagrijanu pećnicu na dva do tri sata, odnosno dok se ne isuši do kraja.
- Dehidriranu koricu stavite u dobar blender ili sjeckalicu sa zrnom u prahu i pulsirajte dok ne dobijete glatku smjesu.
- U smjesu umiješajte krupnu sol i stavite u željenu nepropusnu posudu.
Ovoj začinskoj mješavini možete dodati i malo kajenskog papra ili čilija u prahu, češnjak u prahu, sušeni timijan, bosiljak ili origano. Poigrajte se okusima.
Ovako pripremljenu začinsku mješavinu bilo bi dobro potrošiti u roku šest mjeseci od pripreme jer začini s vremenom gube svoju aromu i okus. Limunski papar će najduže trajati ako ga pohranite u zamrzivaču.