U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Ako su vam se svidjeli tuniški podzemni grad Matmata, kolumbijska kućica od gline zvana Casa terracota ili gruzijski gradovi u kamenu – pripremite se na orijentalnu kinesku verziju koja će vas oduševiti, a kakvu ćemo možda češće viđati u budućnosti.

Na sjeveru Kine prostire se ogroman prostor zvan Loess Plateau ili lesna visoravan. Zauzima čak 500 000 kilometara kvadratnih i riječ je o jednoj od najvećih takvih visoravni na svijetu.

Po surovom krajoliku i oskudnoj vegetaciji teško je pomisliti da bi netko ondje uopće mogao živjeti, a ipak – ovdje još uvijek živi 40 milijuna stanovnika, od kojih je većina smještena u starim stanovima iskopanim u zemlji.

Špiljske kuće s neobičnim krevetima

Ljudi su se kroz povijest snalazili, pa im je visoravan služila kao špilja i zaklon. Svoje stanove gradili su uz litice ili u zemlji, te osigurali da u njima ima oko 4 metra širine i do 9 metara dubine. Prilično prostrano za jednu skromnu nastambu, zar ne? Te nastambe zovu se „yaodong“ ili špiljske kuće i mnogi još uvijek žive u njima.

Jedna od najzanimljivijih stvari vezanih uz arhitekturu špiljskih stanova bili su kreveti. Oni su rađeni na kat, a ispod njih bi se umjesto drugog kreveta nalazila peć koja je korištena za kuhanje i grijanje prostorija. Vatra se, naravno, držala pod kontrolom kako krevet ne bi postao ljudski ražnjić.

Neki stanovnici bi si dali truda pa posadili i „dvorište“ na vrhu, tako da su zelene oaze ukazivale na tragove života. Koliko god nepristupačno izgledala, barem bi mogla konkurirati slavnim američkim prostranstvima kakve poznajemo iz filmova.

Život u špiljskim kućama bio je vrlo praktičan i ugodan. Zimi su litice služile kao dobar izolator od hladnoće, a ljeti od vrućine. Njihove čari prepoznali su čak i komunisti Mao Zedonga, bivšeg kineskog vladara. U periodu od 1935. do 1948. godine imali su svoje „štabove“ upravo u špiljskim kućama grada Yan'ana. Danas je on ujedno i jedna od glavnih turističkih atrakcija.

Vraćanje korijenima

Ipak, s porastom standarda sve više mladih Kineza napušta ove tradicionalne kuće i odlazi u betonske zgrade. Stariji na to nezadovoljno vrte glavama, podsjećajući na činjenicu da tradicionalne kuće žive u skladu s prirodom, troše manje energije i manje zagađuju okoliš.

Ovo je privuklo pozornost znanstvenika i arhitekata koji su uvidjeli potencijal održivog razvoja i odlučili pokrenuti projekt kojim će spasiti stare i razviti nove oblike ovakvog stanovanja. Neki stambeni kompleksi su već dovršeni, a novi apartmani i kuće bit će građeni po istom principu, samo će biti prošireni i imati više dnevne svijetlosti.

Uz inovativne sustave solarne energije, bogatiju vegetaciju i niske cijene, omogućit će bolji život svojim stanovnicima u skladu s prirodom, a pritom će očuvati tradiciju staru tisućljećima.