U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Ako još niste sigurni na pitanje iz naslova, evo jedne prelagane asocijacije: koji je grad zajednički domaćim olimpijcima kao što su košarkaši Toni Kukoč i Dino Rađa, tenisač Goran Ivanišević, atletičarka Blanka Vlašić, rukometaš Ivano Balić…?

Split je grad koji zaista ne treba glumiti skromnost kada su u pitanju medalje „pobrane“ na Olimpijskim igrama. Kada se broj olimpijaca promatra u odnosu na broj stanovništva, jasno je otkuda nadimci „grad olimpijskih pobjednika“ ili „metropola hrvatskog sporta“.

Cijeli popis, biografije i brojne detalje vezane uz razvoj sporta detaljno možete proučiti u splitskom muzeju poznatom kao Kuća slave splitskog sporta. Arhivski i izložbeni prostori posvećeni su prvenstveno osobama koje su zadužile grad svojim sportskim uspjesima, no vitrine Kuće slave čuvaju i brojne uspomene poput rekvizita, fotografija, dokumenata, medalja, plaketa…

Iz Kuće slave poručuju kako splitski sportaši predstavljaju približno trećinu svih hrvatskih sudionika Olimpijskih igara, a tajnik i voditelj Mladen Cukrov dodatno objašnjava: od OI održanih u Parizu 1924. godine pa sve do OI u Rio de Janeiru 2016. godine, Split je imao 230 sudionika i 101 olimpijsku medalju.

Bogata povijest sportskog Splita

Još u 19. stoljeću u Splitu se osnivaju sportske udruge, a posebno mjesto u povijesti zauzimaju VIII Mediteranske igre održane 1979. godine.

U Kući slave možete svjedočiti zanimljivoj povijesti sporta, pa tako primjerice i podatku da su još 1918. godine američki mornari zaigrali bejzbol na splitskom Starom placu. Nova igra pobudila je interes među mladim Splićanima koji su nastavili niz. Uskoro su osnovane i prve bejzbol sekcije, vrhunac institucionalizacije ovog sporta postignut je 1984. godine na sastanku jugoslovenskih bejzbol klubova, kada je formirana Nacionalna komisija za baseball i softball sa sjedištem u Splitu.

O ovom zanimljivom segmentu sporta Mladen Cukrov napisao je knjigu „Nima baluna do baseball baluna“, a možete ju pronaći među ostalom sportskom literaturom koja se bavi i heroinama splitskog sporta te legendarnim Hajdukom.

Zbog trenutne situacije muzej je privremeno zatvoren za javnost (iako će rado izaći u susret u posebnim situacijama za pojedince). Stoga, ako želite saznati više memorirajte ga kao opciju kada dođu bolji dani.

A do tada, predlažemo da prošećete Zapadnom obalom tj. domaćom olimpijskom stazom slavnih na kojoj su postavljene brončane ploče splitskih olimpijaca.