U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Posjet Pragu gotovo je nemoguć bez šetnje slavnim Karlovim mostom, jednim od najljepših simbola grada. No, romantični most u sebi krije misteriozne kombinacije brojeva, bizarne legende o jajima i sjećanje na tragedije koje se i danas mogu dogoditi. Evo što možda niste znali o njemu:


1. Nije najstariji češki most

Karlov most nije najstariji most u Češkoj, ali jest najstariji na rijeci Vltavi. Barem nešto! Prije njega je ovdje stajao Juditin most, ali je on bio oštećen pa ga je kralj Karlo IV dao srušiti i izgraditi ovaj u 14. stoljeću. Otkako je izgrađen, pa sve do 19. stoljeća, bio je to jedini most na Vltavi u Pragu.

2. Kralj Karlo ipak nije bio tako narcisoidan…

… da bi mostu dao svoje ime. U početku se most zvao samo Kameni most. U vrijeme gradnje nije bilo mnogo kamenih mostova pa je ovo bila njegova istaknuta „osobina“. Osim toga, dugo vremena su ga zvali jednostavno i Praški most, jer drugog nije bilo.

3. Čak i vrijeme njegove gradnje je svojevrsni matematički most

U srednjem vijeku astrologija i numerologija bile su „hit“ među obrazovanima i bogatima. I sam kralj Karlo IV vjerovao je u magičnu moć brojeva. Stoga je gradnja mosta počela 9. srpnja 1357. u 5:31 ujutro. Tako dobivamo ovaj red brojeva: 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Poput piramide koja simbolizira moć, ali i poput mosta, zar ne?

4. Legenda o gradnji mosta pomoću jaja nije točna, ali jest nešto drugo…

Stara priča kaže kako su u gradnji mosta pomagali stanovnici donosivši jaja za smjesu koja će držati most „na okupu“. U jednom trenutku je čak ponestalo jaja u gradu, pa su počeli donositi jaja iz cijele države. Tim znanstvenika koji je proučavao sastav mosta vratio je Čehe u realnost potvrdivši kako nema traga jajima u sastavu mosta, ali ima nečeg drugog: uzorka mlijeka i vina. Možda se nekome prolio gablec?

5. Većina kipova na mostu su replike, a Bradati čovjek podsjeća zašto

Kada je most izgrađen, bio je puno jednostavniji i imao je čisto funkcionalnu ulogu – omogućiti prijelaz preko rijeke. Tek s dolaskom baroka počeli su nicati raskošni kipovi i skulpture. No, zbog čestih poplava ispostavilo se da most baš i nije idealno mjesto za umjetničku postavu. Na to podsjeća i isklesana glava u kamenu koju zovu Bradac (Bradonja). U srednjem vijeku njegova brada služila je kao mjera razine vode. Čim se voda popne do njegove brade, znalo se: pakiraj stvari i bježi u visine.