Galerija Špilja Veternica - 11 8 Špilja Veternica - 10 8 Špilja Veternica - 9 8 Špilja Veternica - 8 8

U trendu Tikvice ne morate pržiti u dubokom ulju da bi bile ukusne Korak po korak Kako ispeći fine tikvice na tavi bez puno ulja, a da ne ispadnu gnjecave? Molat - 14 Nije za svakoga Hrvatski medeni otok bicikala, mačaka i divnih vizura u kojem se uživa sporo, a živi još sporije Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak

Šišmiši su se probudili, javljaju iz Parka prirode Medvednica. Zato će od ove subote, 6. travnja, špilja Veternica ponovno biti otvorena za posjetitelje, i to subotom i nedjeljom od 10 do 16 sati. Ulaz u špilju moguć je svaki puni sat, a zadnji ulaz u danu je u 15 sati.

"Stari Zagrepčani"

Veternica je šesta po veličini špilja u Hrvatskoj i može se pohvaliti s čak sedam kilometara dugim razgranatim kanalima, od kojih je posjetiteljima dostupno prvih 380 metara špilje koja će onima koji se ne boje mraka otkriti brojne tajne koje Zagrebačka gora krije u svojoj utrobi, ali i one davno zaboravljene u nekim prošlim stoljećima.

Veternica se nalazi samo 9 kilometara od centra Zagreba, na jugozapadnom dijelu Medvednice, a nastala je poniranjem voda Ponikvi duž pukotina u stijenama. Iako na prvu možda nije atraktivna kao neke druge naše špilje uređene za turističke obilaske, vrlo je važan paleontološki i arheološki lokalitet, pa je 1979. godine zaštićena kao geomorfološki spomenik prirode.

U njoj su nekada živjele razne zvijeri koje više na Medvednici – ili uopće na svijetu – ne obitavanju, poput špiljskog medvjeda, kirhberškog nosoroga, golemog jelena, leoparda, špiljske hijene i špiljskog lava. U špilji su nađeni ostaci ognjišta i kameno oruđe i oružje "zagrebačkih" neandertalaca, kasnijim, paleolitičkim lovcima služila je kao sklonište ili boravište, u njoj su nađeni i brojni uporabni predmeti iz rimskog doba, a dobro je poslužila i srednjovjekovnim razbojnicima.

Mali leteći... šišmiši

Danas su najpoznatiji stalni stanovnici Veternice šišmiši, kojih je primijećeno čak 18 vrsta, a njih 12 stalno zimuje u ovoj špilji. Zbog njih je i špilja zaštićena vratima – i to takvim koja šišmišima ne predstavljaju prepreku, ali sprečavaju znatiželjnike da im remete zimski san.

Uz špilju Veternicu prolazi planinarska staza broj 3, no iskustvo pristupa uvelike će ovisiti o tome prilazite li joj odozgo – od planinarskog doma Glavica ili odozdo – strmim stepenicama koje vode iz Gornjeg Stenjevca. Dok je put od Glavice, kao uostalom i put od parkinga na Ponikvama, odnosno na kraju Zelene magistrale, do planinarskog doma Glavica sličniji šetnji po parku nego planinarenju, stepenice iz Stenjevca, budite sigurni, dobro će vas zagrijati i brže vam protjerati krv.

Špilju možete obići isključivo uz ovlaštenog vodiča Parka prirode, a stručno je vođenje uračunato i u cijenu, koja za odrasle iznosi 8 eura, dok će studenti, umirovljenici i planinari uz predočenje odgovarajuće isprave platiti tek 5 eura.

Posjet špilji traje od 45 do 60 minuta, a imajte na umu da je u njoj temperatura čitave godine oko 10 stupnjeva, pa se tako i odjenite. Čvrste cipele s dobrim potplatom bit će vam u Veternici najbolji prijatelji… dok ne upoznate Florijana, šišmiša koji će vam pomoći da se riješite predrasuda i straha od tih malenih noćnih letača.

Sanatorij Brestovac na Medvednici: Mjesto velikih priča i nesretnih završetaka Sanatorij Brestovac - 30 Sanatorij Brestovac - 29 Sanatorij Brestovac - 28 +24 Sanatorij Brestovac - 27