U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Industrijski kompleks Zollverein je, mogli bismo gotovo sa sigurnošću reći, najveća atrakcija zapadnog grada Essena i jedan od simbola pokrajine Ruhr. Sa svojim rudnikom ugljena i koksara, koji su bili u funkciji više od sto godina, bio je među najvećima u Europi.

Iako možda nismo baš navikli promatrati rudnike u kategorijama atraktivnosti, sad je prilika: osim veličine, Zollverein je dojmljiv zbog svoje arhitekture pa su ga mnogi smatrali i najljepšim na svijetu.

Izgrađen je tijekom političkih i ekonomskih previranja koja su se odrazila i na umjetničke stilove, pa tako i gradnju. Prevladala je ideja funkcionalnosti, tj. da forma prati funkciju.

Uoči Drugog svjetskog rata ovdje su radile tisuće ljudi, a začudo – sam rat ovaj kompleks preživio je tek s manjim oštećenjima.

Devedesetih se ugasio i ostao zaboravljen i napušten sve dok ga UNESCO 2001. godine nije stavio na listu svjetske kulturne baštine. Tada su lokalne i pokrajinske vlasti počele raditi na njegovoj obnovi po principu „očuvanja kroz prenamjenu“.

U njemu su danas „uredi“ umjetnika i dizajnera, muzeji, restoran, suvenirnica… Jedna od značajnijih i poznatijih izložbi koje su se održale u pogonima Zollvereina jest ona o „100 godina Bauhausa na Zapadu“ koju su obilježili nastupi, koncerti, radionice i predavanja.

Muzej pokrajine Ruhr smjestio se u bivšim pogonima sa više od 6000 održanih izložbi, ali jedan „muzej“ ipak malo više intrigira posjetitelje. Zove se Phänomania Experience Field.

Zapravo se radi o informativnim i eksperimentalnim stanicama smještenim unutar i van rudnika. Namijenjene su ispitivanju i poigravanju s ljudskim osjetilima, pa je tako ovo jedno od rijetkih „muzeja“ koji vas potiče da dodirujete i njuškate što više možete. Otkrit ćete kakav je osjećaj biti u bestežinskom stanju, gledati u vječnost ili doslovce izgubiti tlo pod nogama. Posjetitelji kažu: zastrašujući, ali zabavan.

Ako želite obići ovaj kompleks, možete to učiniti besplatno, no ako vas zanima više o usponu i propasti ovdašnje industrije, u turistički razgled povest će vas lokalni vodiči koje čine sami bivši radnici rudnika.