Prema legendi, hrvatsko-ugarski kralj Bela IV. se pred najezdom Tatara, sklonio u utvrdu Veliki Kalnik, a kalnički šljivari su se pobrinuli da kralj ne ostane gladan tijekom opsade. Tatari su se povukli, a Kalnik nisu osvojili. U znak zahvalnosti, kralj je seljacima dodijelio plemenitaške titule. Na to su Križevčani, stari purgeri razljutili i kalničke seljake podrugljivo zvali “plemenitim kalničkim šljivarima”. Zavađene strane pomirila je ljubav mladića s Kalnika i gradske djevojke jer je, između ostalog, trebalo i napraviti svadbu – odnosno „nekaj zajedno spraviti“ te je upriličeno Križevačko veliko Spravišče.
Križevčani i kalnički plemenitaš ponovno su postali prijatelji, te cijelo događanje obilježili vinom i volom s ražnja. Upravo u znak sjećanja na legendu o „pomirbi“ kalničkih šljivara i križevačkih purgera, manifestacija je nazvana „Križevačko veliko spravišče“.
Na najavnoj konferenciji za medije u Križevcima, predstavljena je manifestacija i njezin bogat program.
„Naša najstarija manifestacija priča priču o našem gradu i njegovoj povijesti na koju smo iznimno ponosni. Zahvaljujem svima koji će sudjelovati u organizaciji na trudu i energiji koju daju kako bi sve bilo onako kako to zapovijedaju Križevački štatuti“, naglasio je pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam Grada Križevaca Sandro Novosel.
„Ove godine smo se trudili da, uz tradicionalne, donesemo neka nova osvježenja u program. Jedna od njih, uz našu Štrukijadu, je Gvercijada, kušanje gverca i njegovo ocjenjivanje. A novost su i brojni popratni zabavni sadržaji koji će se odvijati na brojnim mjestima. U goste nam dolaze povijesne postrojbe Hrvatske vojske koje se predstavljaju uz pucanje topa na Strossmayerovom trgu“, najavila je direktorica Turističke zajednice Grada Križevaca Olinka Gjigaš.
Križevačko veliko spravišče - 2 (Foto: PR)
Na velikoj Štruklijadi svi posjetitelji mogu uživati u besplatnoj degustaciji te dati svoj glas najboljim štruklima. Tradicionalno će se peći vol, kao i dijeliti građanima. Uz veliki interes izlagača, očekuju se brojna događanja: od predstava do radionica i koncerata. Predstavljat će se tradicijski zanati, prigorskih jela i vina, kao i održavati književne večeri i izložbe.
U tradicionalnoj špelanciji pomirbe sve okupljene se podsjeća o nastanku Križevačkih štatuta, gradom voze kočije, a posjetitelji mogu organizirano obići sve križevačke znamenitosti. Predstavu pomirbe igraju amaterski glumci uz redateljsku direkciju Jana Kerekeša, a ide u dva dijela – započinje u petak i nastavlja se u nedjelju kada se završava svađa i nastavljaju pregovori do konačnog dogovora.
„Amateri često pristupaju nastupu s puno više volje i srca pa mi je drago da sam ove godine dio amatera na Spravišču. Glumci žive svoje likove od samog početka pripreme predstave i spremni su. Svaki dan dodajemo neke nove sitnice i mogu vam najaviti da vas očekuje vrhunska zabava. Više ćemo se fokusirati na Štatute i regule, zdravice i interakciju. Svađa može potrajati nekoliko dana pa budemo vidjeli kako će sve završiti“, istaknuo je uz šalu redatelj predstave Jan Kerekeš.
Program manifestacije provjerite ovdje.