Ako kojim slučajem trebate neko vrijeme kako biste razbistrili glavu, bila bi odlična ideja posjetiti neko od ovih mjesta…
Oymyakon
Malo selo koje nastanjuje 500 duša u Sibiru smatra se najhladnijim naseljenim mjestom na svijetu. Titulu su ''osvojili'' još davne 1933. godine, kad se temperatura spustila 90 stupnjeva ispod ništice. Ovdje bi na svoje došli mesoljupci, s obzirom na to da meso čini većinu prehrane jer je za bilo kakvo povrće i slično jednostavno prehladno!
Tristan de Cunha
Zamislite da se nalazite na mjestu od kojeg vam do najbližeg naselja na zapadu treba 3500 km, na istoku 2700 km, na sjeveru više od 4000 km, a na jugu vas čeka Antarktika. Upravo tako izgleda ovaj arhipelag, nazvan ''osvježavajući otok''. Njime još upravljaju Britanci, a i tko bi drugi uostalom…
Barrow
Ne možemo govoriti o izoliranim mjestima, a ne spomenuti Aljasku! Tamo se smjestio grad Barrow, koji ima 4000 stanovnika, i najnaseljenije je mjesto sjevera američkog kontinenta. Zbog vječnog leda ceste do grada ne postoje, stoga da biste ovamo došli, morate letjeti ili biti jako, jako dobar planinar.
> Totalni zen! 11 najmirnijih mjesta na svijetu
Uskršnji otok
Štogod mislili, ovaj otok je naseljen s otprilike 6000 žitelja. Nalazi se u sred plavetnila Tihog oceana, a diljem svijeta je najpoznatiji po velikim kamenim glavama koje su jako davna izrađene. Uostalom, o tome smo već jednom i pisali, pa se prisjetite.
Svalbard
Smješten između Norveške i Sjevernog pola, Svalbard je otočje na kojem živi nešto više od 2000 sretnika. Zašto sretnika? Pa zato što mogu uživati u sedam nacionalnih parkova i 23 rezervata. Polarne lisice i polarni medvjedi također žive ovdje, a ljeti se pripremite na to da nema mraka. Dobro, nema ni zimi baš sunca…
Cape York
Ogroman dio netaknute prirode smjestio se na sjeveru Australije, čine ga kišne šume, savane, pustinje, a u njemu uživaju mnogobrojne životinjske vrste. No, na ovom ogromnom teritoriju ima mjesta za sve, pa tako i za 18 tisuća stanovnika od kojih većina pripada starosjedilačkom australskom stanovništvu, Aboridžinima.
Hoće li se olupina stara 100 godina prevaliti preko ruba Niagarinih slapova? +0