Francuzi jedu obroke u točno određena vremena, a slijede ih i autentični francuski restorani. Ručak se obično poslužuje između 12.30 sati i 14.30 sati, a večera između 19 i 22 sata.
Jesti kasni ručak ili ranu večeru nije francuski đir. Ako je restoran otvoren izvan ovog vremena, vjerojatno je napravljen tako da bi ugostio turiste. Ovdje ne jedu pravi Francuzi.
Sjeli ste za stol i naišli na jelovnik debeo poput telefonskog imenika? Još jedna turistička zamka. Što je jelovnik duži i veći, to su manje šanse da ćete ovdje dobro jesti. Zapravo, ovo pravilo vrijedi u bilo kojem restoranu i državi.
Juha od luka francuski je specijalitet koji se obično jede zimi (Foto: Getty Images)
Donijeli su vam kruh i maslac za stol prije glavnog jela? Budite na oprezu. Da, kruh se često servira u Francuskoj uz jelo, no on služi za konzumaciju uz glavni obrok – kako biste pomazali ostatak umaka na tanjuru.
Maslac i kruh na stolu
Maslac je sastavni dio pripreme obroka u Francuskoj, ali on se ne poslužuje u pravim francuskim restoranima s kruhom.
Koja jela obavezno morate probati u Francuskoj? Odgovor na ovo pitanje ovisi o mjestu u koje dolazite, ali i vremenu. Pravi francuski restorani poslužuju jela napravljena od sezonskih namirnica.
Izbjegavajte mjesta koja služe šparoge u prosincu, deserte na bazi jagoda u siječnju i veljači, a francusku juhu od luka usred ljeta.
Puževi se smatraju francuskom delikatesom, no nisu tako česti na jelovniku francuskih restorana kao što bi vam se moglo činiti. Ako ih želite isprobati, naručite ih samo u onim restoranima koji ih termički obrađuju s maslacem, češnjakom i malo začinskog bilja.
4 glavna znaka da niste sjeli u pravi talijanski restoran (nego u turističku zamku) +0