U tajlandskoj kuhinji ne nedostaje toplih, pikantnih i vatrenih začina, ljekovitih za organizam jer „spale sve što je štetno“, što stručnijim rječnikom znači da imaju protuupalno i antioksidativno djelovanje, kao i antibakterijski učinak, ubrzavaju metabolizam i pomažu u skidanju kilograma, smanjuju apetit, reguliraju tlak i slično.
Bilo da putujete na Tajland ili želite isprobati kod kuće zašto su čili, limeta, metvica, đumbir i bosiljak zvijezde njihove kuhinje, začine dozirajte i postepeno povećavajte njihovu količinu da ne "ispalite od ljutine" i pružite si šansu da ih zavolite svim osjetilima. Začinjena hrana jede se sporije, a samim time sprečavaju se tegobe nakon jela poput nadutosti, nelagode ili grčeva u želucu.
Đumbir se često koristi se i za „prvu pomoć“ kad se najedete preko glave. Morate li funkcionirati nakon obilnog ručka, sitno ga nasjeckajte te pomiješajte sa smrvljenim kikirikijem, soli, limunom ili limetom te paprom.
Listići olakšanja (Foto: Punkufer.hr)
Ako vam ne pada teško na želudac, u toj je kombinaciji poželjan i češnjak. Sitno sjeckane začine stavite na listić bosiljka te u jednom zalogaju stavite u usta i polako žvačite. Nakon toga nemojte ništa piti i jesti pola sata.
> Odabrali konobari: 3 pića koja nikad ne biste trebali naručiti u kafiću
Recept koji donosi olakšanje odao je majstor za koktele Marin Nekić tijekom kušanja burgera na Zagreb Burger Festivalu i ispričao kako je taj listić pun aroma klasični tajlandski „lijek“ za olakšanje u želucu nakon jela“, ali i „resetiranje“ okusa između dva jela kako bismo ih bolje osjetili.