Moo Ping je ime poznatog tajlandskog specijaliteta – svinjskih ražnjića koji se peku na roštilju te prodaju na ulicama kao street food.
Moo Ping karakterizira sjajna ravnoteža slatko-kiselo-slanih okusa, a koji potječu od marinade. Svinjetina se, naime, marinira u začinskoj mješavini korijandera, češnjaka, umaka od kamenica, umaka od soje, ribljeg umaka i šećera prije nego što se stavi na roštilj.
Za pečenje se obično upotrebljava roštilj na drveni ugljen koji hrani daje dodatnu dubinu okusa, a tijekom pečenja meso se premazuje s kokosovim mlijekom koje svinjetinu daje karamelizirani okus.
Ako nemate pri ruci roštilj na drveni ugljen, ne brinite. Ove ražnjiće možete ispeći i kod kuće na štednjaku.
Sastojci svinjske ražnjiće Moo Ping:
- 1 kg svinjske lopatice
- 100 ml kokosovog mlijeka iz konzerve
- 5-6 češnja češnjaka
- 3 žlice smeđeg šećera
- 2 žlice umaka od kamenica
- 2 žlice ribljeg umaka
- 2 žlice nasjeckanih stabljika svježeg korijandera
- 1 žlica umaka od soje
- 1 žlica kukuruznog škroba
- ½ čajne žličice mljevenog bijelog papra
Priprema svinjskih ražnjića Moo Ping:
- Narežite meso na komade debljine oko jednog centimetra te duljine 2,5 do 5 centimetara. Stavite meso u staklenu posudu s poklopcem i odložite sa strane.
- Stabljike korijandera i češnjak zdrobite u pastu u blenderu. Začinite s paprom i šećerom, umakom od soje, umakom od kamenica i ribljim umakom. Na kraju dodajte kukuruzni škrob i sve dobro promiješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu.
- Marinadu prelijte preko narezane svinjetine i dobro je umasirajte u meso. Stavite sve zajedno u hladnjak preko noći.
- Namočite štapiće za ražnjiće od bambusa u vodi oko 20 minuta prije nego što na njih nabodete marinirano meso.
- Meso nabodite na namočene drvene štapiće. Za ovu količinu mesa bit će vam dovoljno 7-8 štapića.
- Stavite meso na roštilj i premažite ga kokosovim mlijekom. Pecite ražnjiće oko dvije do tri minute, potom ih okrenite i ponovo premažite kokosovim mlijekom.
- Nastavite peći ražnjiće uz okretanje i premazivanje kokosovim mlijekom kako bi bili jednako termički obrađeni s obje strane.
- Nakon otprilike 10 minuta pečenja provjerite unutrašnju temperaturu mesa kuhinjskim termometrom. Ako na najdebljem dijelu mesa temperatura doseže 65 Celzijevih stupnja, ražnjići su spremni za konzumaciju.
- Poslužite ih uz kuhanu rižu i umak po želji. Dobar tek!
Ručak za 15 minuta: Koji su komadi mesa najbolji na naglo? +0