Ove se godine 150. obljetnica organiziranoga planinarstva u Hrvatskoj obilježava nizom akcija i prigodnih događanja, a jedno od njih najavljeno je za subotu, 13. travnja 2024. Riječ je o usponu na Klek, planinu od iznimnog značenja za hrvatsko planinarstvo.
Klek svojim izgledom podsjeća na uspavanog diva, tako ogromnog da vam se čini podjednako blizu iz Vrbovskog ili s povijesne ceste Jozefine, i tako mističnog da su u ogulinskom kraju o njemu oduvijek kružile legende. Nisu se na Kleku okupljale samo vještice, već je – posebno u 19. stoljeću, kada je prirodoljupstvo bilo vrlo moderno među inetlektualcima, on privlačio i mnoge znanstvenike, istraživče, popisivače i uživatelje u ljepotama prirode i čistom planinskom zraku.
Kolijevka hrvatskog planinarstva
Na ideju o osnivanju prvog planinarskog društva u nas došli su baš nakon uspona na Klek dr. Johannes Frischauf, austrijski profesor, Bude Budisavljević i Vladimir Mažuranić, sin bana I. Mažuranića i otac Ivane Brlić-Mažuranić. Godine 1874., na njihovu inicijativu, u Zagrebu je osnovano Hrvatsko planinarsko društvo, kasnije preimenovano u Hrvatski planinarski savez.
Zbog toga se Klek naziva kolijevkom hrvatskog planinarstva, a današnji grb Hrvatskoga planinarskog saveza krasi upravo stilizirana glava Kleka ispod koje se jasno vidi i 1874. godina. Klekova vršna stijena, okomita i visoka dvjesto metara, bila je prva škola hrvatskih alpinista i u njoj je izveden velik broj prvenstvenih penjačkih uspona, pa je Klek i kolijevka hrvatskog alpinizma.
Travanjski uspon na Klek organizira Hrvatski planinarski savez, a uspon započinje u subotu 13. travnja između 8 i 10 sati u Bjelskom kod Ogulina, odakle se za 50 minuta uspona stiže do planinarskog doma Klek.
Prigodni program kod planinarskog doma započinje u 11 sati, a nakon nekoliko kratkih govora koji se i očekuju za ovako važnu obljetnicu HGSS će održati atraktivnu pokaznu vježbu. Kod planinarskog doma svi zainteresirani sudionici dobit će razglednicu Kleka i prigodni pečat.
Iskoristit ćemo priliku da vas podsjetimo da se planinarski pečat s Kleka nalazi na katu Zavičajnog muzeja u Ogulinu, gdje je smještena Alpinistička zbirka, koju će članovi HPS-a ove svečane subote moći razgledati posve besplatno čitav dan, od 8 do 19 sati.
Program uspona na Klek 13. travnja:
- 8 – 10 h: Prijava sudionika, polazak iz Bjelskog na Klek
- 10 – 11 h: Okupljanje kod planinarskog doma na Kleku
- 11 h: Prigodne riječi predsjednika Hrvatskog planinarskog saveza, domaćina i pokrovitelja proslave kod planinarskog doma Klek
- 11:30 h: Pokazna vježba HGSS-a
- 12 – 14 h: Uspon planinara na vrh Kleka
- 13 – 16 h: Povratak s Kleka prema Bjelskom, besplatan planinarski ručak u Bjelskom
- 14 - 16 h: Koncert grupe Speen na Bjelskom
Bajkoviti Ogulin: Hrvatski grad koji vrijedi vidjeti u sva četiri godišnja doba +4