Nagrada za najzeleniji grad u Europi prestižna je titula za koju se svake godine prijavljuju zemlje koje drugima mogu poslužiti kao uzoran primjer, ali i orijentir turistima što žele putovati na destinacije u kojima je zrak čist, ima dovoljno zelenila, a ekološki standard je visok. Priznanje je Europska unija po prvi put dodijelila prije 18 godina Stockholm, a slijedili su ga njemački Hamburg, Vitoria-Gazteiz (glavni grad španjolske autonomne zajednice Baskije) te francuski Nantes.
Od bliskih susjeda priznanje je dobila i Slovenija za Ljubljanu prije dvije godine. Nagrađena je za poticanje građana da što više hodaju, bicikliraju i koriste javni prijevoz, a manje se služe automobilima. Europska unija ih je pohvalila za ekološko iskorištavanje otpada, a napomenuli su i da tri četvrtine Ljubljane zauzimaju zelene površine.
Ove godine zelena titula pripada Nijmegenu luci na rijeci Waal, u istočnoj Nizozemskoj te jednom od najstarijih gradova u zemlji. Od industrijskog grada, kakav je bio u prošlosti, Nijmegen je sivilo zamijenio zelenilom, a napredak se očekuje i u budućnosti.
Već sad se 10 posto grada opskrbljuje energijom vjetra, brojni građani svakodnevno putuju biciklom te umjesto metalnih ili kamenih ograda sade živicu ili drveće. Marljivo recikliraju, a godinu za godinom smanjuju količinu otpada. Sudeći prema statistici, svaki stanovnik Nijmegena raspolaže s 92 metra četvorna zelene površine.
Popis najzelenijih europskih gradova
2010. Stockholm
2011. Hamburg
2012. Vitoria-Gazteiz
2013. Nantes
2014. Kopenhagen
2015. Bristol
2016. Ljubljana
2017. Essen
2018. Nijmegen
2019. Oslo
2020. Lisabon