U trendu Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak Tikvice ne morate pržiti u dubokom ulju da bi bile ukusne Korak po korak Kako ispeći fine tikvice na tavi bez puno ulja, a da ne ispadnu gnjecave? Složenac od naribanih tikvica Najlakši recept Izvana hrskav, a iznutra mekan i sočan: Naribajte tikvice i napravite ovaj neodoljivi ljetni složenac

Što kažete na život u zgradi u kojoj su sustanari – drveće? Upravo to jedan je od opisa njemačke zgrade inspirirane suživotom s prirodom. Nježnih linija, nenametljivih boja, ova zgrada istovremeno podsjeća na Gospodara prstenova, barcelonski Park Guell i ruske ortodoksne crkve sa zlatnim kupolama. Povrh svega, na krovu zgrade, a ponegdje čak iz nje – rastu drveće, grmlje, cvijeće…

Zgrada kao slikarsko platno

Waldspirale ili „šumska spirala“ naziv je za stambeni kompleks. Nalazi se u njemačkom gradu Darmstadtu nedaleko od Frankfurta.

Izgled zgrade osmislio je bečki arhitekt Friedensreich Hundertwasser. Iako je svojedobno bio svjetski poznati umjetnik čiji su radovi bili izloženi na izložbama od Japana do Francuske, tek je s ovom zgradom stavio točku na „i“. Naime, mnogi smatraju kako je baš ona testament njegovom otporu prema ravnim linijama.

Zgrada je po mnogočemu netipična: izgrađena je u obliku slova "u", ima zlatne kupole, sve linije su zakrivljene, njeni stupovi prekriveni su keramičkim pločicama, stabla rastu na krovu

Kako je i sam Friedensreich jednom izjavio: „Ako čovjek hoda kroz prirodu, on mora znati da je on njen gost – a ne obrnuto. Stoga se valja i ponašati kao lijepo odgojen gost.“

Dovršena je 2000. godine: ima 12 katova, preko stotinu stanova, kafić, kiosk, podzemnu garažu, unutarnje dvorište, dječje igralište…

Ono što posebno upada u oči s njene fasade osim neravnih linija su i prozori. Ima ih čak tisuću i svi su međusobno različiti. Kako je fasada obojana šarenim valovima, tako se i čini da prozori plešu van crta.

Možemo samo zamišljati kako to izgleda iznutra. Za pretpostaviti je da su i stanovi originalni, drugačiji jedni od drugih. No, nisu naročito. Par njih su dizajnerski stanovi, projektirani za obitelji koje su htjele nešto posebno, no zbog visokih cijena uređenja, većina njih prilično je „normalna“. Ako ne računamo zaobljene kutove stana i pravilo „nema ravnih linija“.

Nažalost, trenutno nije otvorena za posjetitelje – da biste ju vidjeli iznutra morat ćete se sprijateljiti s nekim od stanovnika i strpljivo pričekati poziv na večeru i druženje. Skuplja opcija je jednostavno kupiti stan u njoj, što također nije loše.