Sudijska Arabija, zahvaljujući prijestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu, posljednjih nekoliko godina otvara vrata svjetskom sportu. Osim golfa i Formule 1, kraljevska kuća osobito prati nogomet, pa je tako niz Saudijskih klubova pokupovao igrače s najtraženijih sličica iz albuma.
Saudijska Arabija bila je i jedini prijavljeni kandidat za domaćina Svjetskog prvenstva 2034., pa nikoga i nije iznenadilo kad da je nekidan FIFA i službeno to prihvatila i objavila.
Kandidaturu Saudijske Arabije za domaćina svjetskog prvenstva sa zanimanjem su pratili i oni koji sa sportom nemaju nikakve kao organizacije za ljudska prava, prava žena, borci za dekriminalizaciju homoseksualizma, protiv ograničavanja slobode govora i aktivisti protiv rata u Jemenu.
Sve su kontroverze sada ipak stjerane na margine interesa jer se ruke i obraz očito najbolje peru – naftom, a u fokus su došle pripreme za, vjerojatno još jedno zimsko i sasvim sigurno sve u zlatu i dragom kamenju, svjetsko prvenstvo.
Gradi se punom parom
Utakmice Svjetskog nogometnog prvenstva u Saudijskoj Arabiji igrat će se na 15 stadiona u pet gradova, Rijadu, Džedi, Abhi, Al-Khobaru i još neizgrađenom Neomu, futurističkom 200 metara širokom čudu čiju izgradnju pratimo, supertehnološkom gradu širokom svega 200 metara koji će u duljini od 170 kilometara – kao od Zagreba do Rijeke – parati pustinju sve do obala Crvenog mora.
Četiri postojeća stadiona za prvenstvo će se obnoviti, a gradi će se jedanaest novih, od kojih će tri biti dovršena za dvije godine. Osam stadiona bit će u glavnom gradu Riyadu, a ondje će biti izgrađen i King Salman International Stadium koji će biti domaćin otvaranja i finala.
Stadion King Salman i sportsko-rekreativni kompleks oko njega trebali bi biti dovršeni krajem 2029. godine. Stadion će imati kapacitet od 92 tisuće sjedećih mjesta, od čegadvije tisiće VIP mjesta i 200 VVIP mjesta.
Kao i većina toga što Saudijci grade, i ovaj je stadion koji je projektirao studio Populous, pravo čudo arhitekture, nadahnuto suhom pustinjskom zemljom iz koje će se uzdizati. Izgledat će poput humka raspucale zemlje, a osobito efektan bit će noću kada će zbog svjetala koja dolaze iz pukotina podsjećati na vulkan s užarenom lavom.
Ni ostali stadioni neće biti ništa manje impresivni, iako se zahvaljujuću recentnoj saudijskoj građevini sve manje ičemu čudimo. Stadion Qiddiya Coast dizajnom će podsjećati na val, a stadion Prince Mohammed bin Salman bit će izgrađen na litici.
Stadion princa Mohammeda bin Salmana imat će neviđeno velike led zaslone, a u njemu će se smjestiti i Olimpijski muzej, dok će i Jeddah Central Development Stadium imati led ekran od 360 stupnjeva.
Iako niti jedan od saudijskih novih ili obnovljenih stadiona neće biti baš običan i sigurno se ni najednom neće štedjeti, onaj u Neomu već golica maštu. Teren će biti 350 metara iznad zemlje, a nakon Svjetskog prvenstva postat će arena za raznorazna događanja još nepostojećeg ali već prilično kontroverznoh grada.
Novi kviz: Testirajte svoje znanje na temama iz lokalnog kafića +3