U turskom Nizipu u Gaziantepu sapun se proizvodi po tradicionalnim recepturama već posljednjih 150 godina.
Riječ je o dugotrajnom postupku koji uključuje miješanje prirodnih sastojaka poput maslinova ulja i ulja komine maslina s natrijevim hidroksidom te kuhanje u velikim posudama u trajanju od tri dana kako bi se dobila smjesa željene teksture.
Vruća iskuhana smjesa se potom razmazuje i stavlja na hlađenje. Ohlađeni sapun radnici režu na jednake dijelove i u njih utiskuju brendirane oznake.
Završna faza u pripremi sapuna ujedno je i najduža, a uključuje sušenje. Sapuni iz turskog Gaziantepa stavljaju se na najlonske vreće i polažu jedni na druge u visoke stupove – i po 4000 komada sapuna koristi se za ovu kružnu strukturu.
Sapuni se slažu u visoke tornjeve i ostavljaju da se suše i po godinu dana (Foto: Alahattin Kanlıoğlu / Profimedia.hr)
Tako poslagani sapuni ostavljaju se da se osuše i stvrdnu do kraja oko šest mjeseci pa sve do godine dana. Tek kad je sapun odgovarajuće osušen može se spakirati i pustiti u prodaju.
Interesa za ovaj proizvod je mnogo – kako u Turskoj tako i na inozemnom tržištu što ne čudi s obzirom da je riječ o organskom proizvodu napravljenom od prirodnih sastojaka.
Njihovoj popularnosti svjedoči i oko pedesetak pogona u Nizipu koji proizvode sapune po tradicionalnoj recepturi.
Kako se sapuni slažu za sušenje pogledajte na fotografijama koje je snimio Alahattin Kanliogllu na početku ovoga teksta.
Ovako se peca u Vijetnamu: Nestvarne fotografije bacanja ribarske mreže +1