"Znaš kako se kaže - stari žive od sjećanja, mladi od nadanja", kaže putujući fotoreporter i ekolog Romeo Ibrišević, koji je ovog puta umjesto po geografskim širinama i dužinama otputovao u prošlost Zagreba. Slažući svoju arhivu fotografija, naišao je na snimke koje su ga dirnule u žicu.
"Prisjetio sam se one zanimljive priče o tome kako je nekoć davno bio jedan most na Savi u Zagrebu koji je vodio prema Jakuševcu. Meni je takav, ofucani i dotrajali, bio interesantna lokacija i fotografska kulisa za rane radove. Pozirale su tu brojne poznate i nepoznate face, kao što je Plava trava zaborava (pioniri country glazbe u Jugoslaviji)" priča nam Romeo i dodaje kako prizore mosta, koji postoji još samo kao uspomena, možete pogledati u našoj galeriji.
Splavi kojima se prelazilo s jedne na drugu obalu Save nekoć su bile uobičajen prizor, a glavni prijelaz bio je na završetku današnje Savske ceste. Ondje je najprije stajao drveni most, a 1892. ga je zamijenio željezni - s dijelom za kola i pješake.
Trebala su proći desetljeća da se izgradi čelična konstrukcija mosta na postojećim stupovima u Savi, kada je Milivoj Frković projektirao prvu spregnutu konstrukciju. Stara je pak završila na Jakuševcu, gdje je marljivo služila vozilima i pješacima idućih 40 godina.
Novi, a stari Crveni most u produžetku Držićeve ulice povezao je Zagreb s Turopoljem. Nakon što je izgrađen Most mladosti, Crveni most postao je isključivo pješački. S vremenom su mu istrunule daske, pa je postao nesiguran za prelazak, a odzvonilo mu je 1990. godine, kada je poplava odnijela konstrukciju u rijeku.
Nikoga nije bilo briga za most, barem ne dovoljno za obnovu. Kako je most izgledao u najboljim danima, možete pogledati u galeriji - a iako se ne vidi na fotografijama, bio je (kako mu i naziv okriva) crvene boje.
Krš, pustoš i nostalgija: Pogledajte kako je zagrebački centar izgledao početkom osamdesetih godina