Nova kontrolna zgrada solarne elektrane u turskoj pokrajini Karapinar privlači pažnju ne samo tehnoloških i stručnjaka za energetiku, nego i arhitekata, dizajnera i šire javnosti. Građevinu futurističkog izgleda, dovršenu u proljeće ove godine, projektirao je istanbulski studio Bilgin Architects, a na ovogodišnjem Svjetskom festivalu arhitekture ona je pobijedila u kategoriji "proizvodnja, energija i logistika".
Neobično zdanje elektrane Kalyon iz kojeg se prati više od 3 i pol milijuna solarnih panela, smješteno usred presušenog pustinjskog krajolika, nazvano je Oaza. Sa svojom tehničkom infrastrukturom Oaza ima kapacitet da postane najveća solarna elektrana u Europi.
Priroda i futurizam
Kontrolna zgrada ogroman je pravokutnik inspiriran izgledom solarnih panela. Fasada je obložena sa 7200 ploča od nehrđajućeg čelika s četiri različita stupnja prozirnosti koji štite zgradu od pregrijavanja, ali i tvore jedinstven uzorak koji ne razbija krajolik u kojemu se nalazi, ne prekida horizont, nego ga zrcali i stapa se s njime.
U studiju Bilgin Architects to nazivaju "dijalogom sa zemljom i dijalogom s nebom". Zgrada se mijenja kako se mijenja njezina okolina – za oblačnih su dana njezini bridovi zamagljeni, a noću potpuno nestaju, dok tad osvijetljena unutrašnjost počinje izlaziti u pustinjski mrak. Zgrada postaje dio zemlje i dio neba, potpuno se stapa sa svojom okolinom.
Zgrada osim kontrolnih i uredskih prostorija pogona ima i menzu i višenamjenske dvorane koje mogu ugostiti razne događaje, sastanke, panele i radionice. Središtem strukture dominira dvorište, prava pustinjska oaza, koje povezuje unutarnje prostore i olakšava komunikaciju. Ovo dvorište, zasađeno endemskim biljnim vrstama koje zahtijevaju minimalno navodnjavanje i održavanje, uspostavlja i vlastitu održivu mikroklimu.
Daleko od svega: Otoci pustoši do kojih turisti putuju 7 dana kako bi vidjeli mjesto kakvo ne postoji nigdje drugdje na Zemlji +0