Datirajući s početka 9. stoljeća, ova neobično kružna crkva, sagrađena u bizantskom stilu, svoje ime duguje biskupu koji ju je dao sagraditi. Jedna je od rijetkih građevina iz ranog hrvatskog kraljevstva koja je uspjela preživjeti Mongolsku invaziju na ova područja u 13. stoljeću, te se zbog toga smatra važnim kulturnim nasljeđem. Iako je izvorno crkva bila posvećena Svetom Trojstvu, naziv crkva svetog Donata počinje se koristiti tek u 15. stoljeću.

U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak

Zanimljiva je činjenica da je za potrebe gradnje crkve korišten ruševan rimski forum, čiji su ostaci korišteni za ukrašavanje same građevine. Naknadnim istraživanjima utvrđeno je i da sama crkva leži na temeljima na kojima se nekada taj forum nalazio. Unutrašnjost crkve jednostavno je ukrašena sa samo dvije rimske kolone 'recikllirane' iz foruma.

Zbog svog osebujnog cilindričnog oblika i pomalo robusne monumentalnosti, ova građevina pripada najpoznatijim i najznačajnijim europskim predromaničkim crkvama. Iako bi se moglo reći da po tipu gradnje slijedi oblike nekih dvorskih crkvi kružnog tlocrta, poput crkve San Vitale u Ravenni, ipak po svojoj gruboj monumentalnosti, neobičnom cilindričnom obliku i dvostrukim unutrašnjim prostorom ističe se originalnošću, bez nekih izravnih uzora.

Crkva kao takva nije se koristila u sakralne svrhe već više od dvjesto godina. Od 1880. godine u crkvi sv. Donata izvodili su se zaštitni i restauratorski radovi. Ta se godina stoga vodi kao godina osnutka zadarskog Arheološkog muzeja, iako je službeno vrijeme u kojem je Arheološki muzej boravio u crkvi, bilo od 1893. do 1954. godine. Tada je muzej preseljen u zgradu bivšeg Zavoda sv. Dimitrija, odnosno današnjeg Sveučilišta u Zadru.



Zbog svojih iznimnih akustičnih karakteristika, danas se crkva koristi za izvođenje različitih glazbenih programa, a najpoznatiji od njih svakako su 'Glazbene večeru Sv. Donatu'.

Crkva sv. Donata danas je prepoznatljivi simbol grada Zadra i nezaobilazna postaja za sve posjetitelje. Djeca do 10 godina, invalidi domovinskog rata te slijepe i slabovidne osobe ne plaćaju ulaznicu. Djeca do 10 godina i odrasli za ulaznicu će trebati izdvojiti 20 kuna, dok je ulaznica za studente, učenike i umirovljenike 12 kuna.

Radno vrijeme tijekom travnja, svibnja i listopada je od 9 do 17 sati. U lipnju do 21, a srpnju i kolovozu do 22 sata. Van sezone, od studenog do kraja ožujka, muzej se otvara samo po najavi.