Pogledate li katalonske božićne jaslice – pessabre – primijetit ćete uobičajene likove poput Marije, Josipa, bebe Isusa, tri kralja te mnoštvo domaćih životinja. No skriven među njima nalazi se i caganer ili u doslovnom značenju 'onaj koji obavlja veliku nuždu'.
Caganer je tradicionalna figura seljaka u bijeloj košulji i crnim hlačama koje je spustio kako bi se olakšao. Na glavi obično nosi katalonsku kapu barretinu, a ponekad istovremeno puši lulu i čita novine.
Katalonci ne postavljaju caganera u jaslice jer se izruguju božićnim običajima. Naprotiv, cijeli je proces dio narodne tradicije duge nekoliko stoljeća koja odbija šutjeti o nekim životnim istinama.
Svi obavljaju veliku nuždu, a umjetnički izražaj te činjenice počeo se koristiti u katalonskom društvu na kraju 17. i početkom 18. stoljeća kada se fokusiralo na realizam.
Korištenje ovoga lika u božićnim jaslicama prenosilo se s koljena na koljeno jer je izmet uvijek bio simbolički povezan s plodnošću, bogatstvom i dobrim zdravljem. Ili barem tako tvrde antropolozi.
"Ako ne stavite caganera u jaslice, prizvat ćete nesreću", tvrdi Marc Alos Pla. Njegova je obitelj najveći proizvođač ovih figura u svijetu.
Caganeri su postali toliko popularni da se danas mogu naći prignute figurice s licima poznatih političara, slavnih glumaca, pa čak i televizijskih junaka i nogometaša.