"Prva pojava čestitki u svijetu bilježi se u Kini, u kojoj su se slale za Novu godinu, dok su se u zapadnjačkoj kulturi prve čestitke izrađivale u Njemačkoj kao drvorezi još u 15. stoljeću i bile su privatnog karaktera. Tehnike u kojima su najčešće rađene su kolorirana litografija i kolorirana fotogravura. Najstarija čestitka u našem fundusu datira u 1899. godinu“, otkriva Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu, o nekim prošlim vremenima, kada je bilo uobičajeno slati opipljive čestitke, umjesto virtualnih želja koje se žele porukama i elektronskom poštom.

Kako su nekoć izgledale stare čestitke možete provjeriti i u našoj galeriji fotografija, gdje ćete pronaći snimke iz kolekcije Jure Gašparca, kolekcionara koji je za sobom ostavio mnoge antikvitete i razne vrste čestitki. 

Čestitka/Jure Gašparac Čestitka/Jure Gašparac (Foto: Tomislav Kristo/Cropix)

Običaj slanja čestitki u Hrvatskoj niknuo je u vrijeme kada je Austro-Ugarska pošta stavila u promet dopisnicu – kartonsku kartu za slanje kraćih poruka poštom bez omotnice.

Dopisnice je osmislio Emmanual Hermann iz Beča, a uvedene su u poštanski promet Austro-Ugarske 1869. godine. U međunarodnom prometu priznate su koju godinu kasnije, a prva razglednica je pak proizvedena 1894. godine.

Henry Cole, Prva komercijalna čestitka Henry Cole, Prva komercijalna čestitka (Foto: Profimedia)

Najstarija tiskana božićna čestitka koja se masovno počela proizvoditi nastala je u Engleskoj - slikar John Calcott Horsley oslikao ju je za svog prijatelja Henryja Colea, državnog službenika, pedagoga i jednog od reformatora britanskog poštanskog sustava.

Cole je došao na ideju blagdanskih čestitki u vrijeme Božića, 1843. godine, kada je zaključio da ima gomilu neodgovorene pošte. Obratio se Johnu s molbom da osmisli prigodnu sliku. Horsley je naslikao tri generacije obitelji Cole kako nazdravljaju u znak lijepih želja, a Cole je zatim otisnuo tisuću primjeraka predviđenih da se personaliziraju potpisom prije slanja i ponudio ih na prodaju.

Pothvat je ocijenjen kao komercijalni neuspjeh jer nije bilo dovoljno zainteresiranih – razlog tome bila je visoka cijena čestitke. Henry Cole je bio ispred svojeg vremena, ali komercijalizacija Božića bila je na putu. Razvojem izdavačke djelatnosti pale su i cijene tiska, a čestitke su postale pristupačnije širim krugovima ljudi, a jedna od prvih Coleovih čestitki na aukciji 2013. prodana je za nešto više od 26 tisuća eura. 

Tititit tatata tititit: Znate li što zapravo znači SOS? SOS - 5 SOS - 4 SOS - 1 +1 SOS - 2

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju