Ljeto se polako bliži svome kraju, ali vrijeme pred nama bi i dalje trebalo biti sunčano i toplo, idealno za provesti još nekoliko dana na otvorenom, u potrazi za lijepim krajolicima i izvrsnim zalogajima. Zato plaže i morske valove zamijenite obližnjom Slovenijom!
Vjerujem da je Slovenija mnogima već dobro poznata turističko-gastronomska destinacija koja nudi mnoštvo različitih sadržaja, od planinarenja, šetnji po prekrasnoj prirodi, otkrivanja živopisnih gradova pa sve do vrsnih proizvođača vina i maslinovog ulja te maštovitih chefova i restorana koji ponajprije poštuju lokalne namirnice i sezonalnost. Ipak, kad ste se posljednji put otisnuli na par dana u Sloveniju?
Dolina Soče
Svoj izlet započnite uz rijeku Soču, točnije ispod jednog od najdužih jednolukih kamenih mostova na svijetu, u okolici Nove Gorice, mjestu pod imenom Solkan gdje će vas osim živahne i bistre rijeke Soče dočekati i Ošterija Žogica. Žogica je obiteljski restoran, nadaleko poznat po svojim bogatim i svježe spravljenim doručcima, među kojima se izdvajaju fritaje od sezonskog bilja, domaće salame i kobasice, fini sirevi, a za sve one koji jutro ne mogu započeti bez voća i jogurta, tu je i voće, i jogurt. Nakon doručka ili ručka, obavezno prošetajte i bacite pogled na prekrasni kameni most. I da, ako niste znali, u planinama iznad vas su se tijekom Prvog svjetskog rata odvijale najsurovije borbe jer se nalazite na području Sočanskog fronta koji je Hemingwayu poslužio kao inspiracija za knjigu „Zbogom oružje“.
Most na Soči (Foto: Sandra Rončević)
Znate li što je frika?
Iz Žogice krenite put Tolmina pa se spustite u Tolminska korita, živopisan kanjon kroz koji vrluda ledena i žuborita rijeka Tolminka. Osvježite se, uživajte u šumovima i azurnim tonovima rijeke, otkrijte skrivene špilje i izvore, uhvatite predah na drvenim mostićima. Uputite se samostalno ili se odlučite na vođeni obilazak koji traje oko sat vremena. Šetnja nije zahtjevna, možete se slobodno na nju uputiti s djecom. A napravite đir, sjednite na friku – slasni specijalitet Posočja, koji se radi od krumpira i sira, nešto kao omlet s krumpirom, odnosno mene neodoljivo podsjeća na švicarski rosti.
Sve u znaku sira
Kad smo već spomenuli sir, ovaj tolminski je prava delikatesa. Stoga s Tolminskih korita produžite prema Kobaridu, koji osim Hiše Franko, ima još gastronomskih dragulja. Jedan od njih je mljekara Planika u kojoj će vam rado ispričati priču o siru i povijesti mljekarstva u tom kraju. Prvi zapisi o proizvodnji sira Tolminc sežu daleko u 13. stoljeće. Ne zaboravite kušati njihove mliječne proizvode i kupiti komad sira za ponijeti kući.
Za sve željne prirode, mira i zelenila, u blizini se nalazi kamp Koren. Tu se možete osvježiti, ali i prespavati. Bilo da ste ponijeli svoj šator ili unajmili drvenu kućicu, u ovom ćete kampu uživati u netaknutim čarima prirode. U kamp Koren mnogi dolaze prvenstveno zbog sportskih aktivnosti koje se nude u okolici; tu se skupljaju i kajakaši, i paraglajderi, i sportski ribolovci. Možete otići na rafting ili iznajmiti brdski bicikl. Ovaj kamp je jedan od prvih kampova u Sloveniji koji nosi eko oznaku. A sirevi koje vlasnici sami rade su naprosto fantastični!
Ako ste poput mene zaljubljenik u sir, onda nikako nemojte preskočiti Jelkin hram koji se nalazi u obližnjoj Drežnici jer će vas tamo okrijepiti finom juhom od sira, a zasladiti najboljim drežničkim štruklima, ali oni nisu sa sirom! Punjeni su aromatičnim nadjevom od oraha, grožđica i ruma, i jedan su od boljih deserata koje sam u zadnje vrijeme jela. U Jelkinom hramu možete i prespavati, na rspolaganju vam je 33 sobe, a upravo na ovom mjestu ćete dobiti i sve potrebne informacije za padobransko jedrenje, naravno ako vam je to zanimljivo.
Restavracija DAM
Za večeru se uputite u Novu Goricu, u restavraciju DAM i pustite da vas chef Uroš Fakuč razmazi svojim elegantnim jelima i okusima koje ćete dugo, dugo pamtiti. Ovaj je chef mlađahan samo po godinama, nikako po stažu jer je svoje iskustvo stjecao po raznim kuhinjama svijeta, pa tako i u prestižnoj kuhinji Gualtiera Marchesija, začetnika suvremene talijanske kuhinje. Njegov rižoto s okusom i mirisom mora naprosto morate probati! Još jedno jelo koje oduševljava i okusom, i izgledom je sashimi od pastrve sa šumskim jagodama i sorbettom od limuna, a za njim ne zaostaje ni grilana hobotnica odimiljena ružmarinom. Ma probajte sve!
Restavracija DAM (Foto: Sandra Rončević)
Imate na raspolaganju i dva degustacijska jelovnika, jedan s tradicionalnijim jelima, drugi s onim inovativnijim, a chefu Fakuču prepustite i izbor vina. Ovih se dana očekuje i otvorenje boutique hotela iznad restorana pa ako se uputite u Novu Goricu možda budete među prvima koji će imati priliku noćiti u prekrasno uređenim sobama ovog malog, elegantnog hotela.
Nedaleko Nove Gorice, u brdima u mjestu Pedrovo, vas očekuje i još jedna simpatična destinacija za noćenje i bijeg od vreve grada, ekološka turistična kmetija Toncevi. Ujutro uživajte u doručku spravljenom od domaćih, sezonskih namirnica ili ostanite na ručku – ovdje se jede domaća hrana pripremljena po starim primorskim receptima.
Noćiti, a potom i doručkovati te obilno ručati možete i u Domačiji Šajna u Šepulju, usred Krasa. Šajna broji pet rustikalnih dvokrevetnih soba, jela su à la carte, a gazdarica vas dočekuje s velikim osmijehom i puno zanimljivih priča. I najboljom fritajom od divljih šparoga, kad su u sezoni.
Lipica – najstarija europska staja lipicanaca
Na petnaestak minuta od Šajne nalazi se Lipica, najstarija europska staja i konjušnica za uzgoj lipicanaca. Ovi su konji nastali križanjem arapskih, talijanskih i španjolskih konja, krasi ih osobita elegancija i poznati su u čitavom svijetu. Jeste li znali da se lipicanci rađaju s crnom ili smeđom dlakom, ali u razdoblju između treće i sedme godine mijenjaju dlaku u bijelu? Većinom, ali ne uvijek, tako u Lipici možete vidjeti i konje starije od sedam godina koji nisu promijenili dlaku.
Lipica (Foto: Sandra Rončević)
U obilazak se možete uputiti sami, ali i organizirano. Postoji nekoliko vođenih obilazaka koji počinju obilaskom staje i same farme gdje po samom ulasku možete vidjeti prekrasne bijele kobile kako pasu, a možete pogledati i predstavu klasične škole jahanja pod nazivom lipička bajka. Možete se uputiti u duži obilazak i na piknik, i to kočijom, a ako još niste odredili mjesto svog vjenčanja, razmislite o Lipici. Naime, na ovom se mjestu sve više organiziraju bajkovita vjenčanja parova iz cijeloga svijeta.
Špacapanova hiša – mjesto za ručak ili večeru
Na ručak ili večeru uputite se u Komen, u Špacapanovu hišu koja se već 40 godina brine za razvoj i promociju kraške gastronomije. Ovdje ćete iz prve ruke saznati kako funkcionira „zero kilometre“ filozofija jer Špacapanovi veliku većinu toga uzgajaju sami, dok sve ostalo nabavljaju s obližnjih seoskih gospodarstava i farmi. Kušajte njihove domaće rakije i likere (komercijalnih ili uvoznih žestica nema), domaći pršut i salame, uživajte u selekciji sireva te domaćem kruhu rađenim s prirodnim kvasom.
Prepustite se u ruke chefa Age Špacapana, osvojit će vas maštovitim kombinacijama namirnica spojenim u slasni zalogaj. S degustacijskog jelovnika izaberite 4 ili 8 slijedova jela, ali se spustite i u Mirovu klet, konobu ispod restorana i svakako probajte i njihova domaća vina napravljena od kraških sorti.
Kraški pršut
U svojoj skitnji Krasom ne propustite degustirati domaći kraški pršut. Skoknite do Q Komel pršutarne, saznajte iz prve ruke sve zanimljivosti o proizvodnji tradicionalnog kraškog pršuta i svakako ga kušajte, a onda se spustite do njihove gostilne Kobjeglava i uživajte u harmoniji okusa raznih delicija kraškoga kraja. Što god probali, neće vas ostaviti ravnodušnima.
Prespavajte u villi Fabiani
Usred prekrasnog brežuljkasog krajolika dočekat će vas prekrasno, renovirano zdanje Ville Fabiani. Riječima je teško dočarati tu ljepotu i mir koji će vas tamo obuzeti, jer tamo je apsolutno sve prekrasno i bajkovito; od ružičnjaka koji broji preko 150 različitih vrsta ruža i prekrasnog cvijeća, do pomno i elegantno uređenog interijera i raskošnih soba, preko priče o povijesti same vile, ali i procesu renovacije o koje će vam sa širokim osmijehom ispričati vlasnica, gospođa Blanka, arhitektica koja je i zaslužna za to kako vila danas izgleda.
Njen će vam suprug ispričati priču o pikolitu, lokalnoj sorti vina i nasadima vinograda koji su posadili pa vas povesti u svoj fantastično uređeni podrum na degustaciju. A potom možete sjesti u hladovinu stoljetne murve i uživati u čaši vina i pričama domaćina do dugo u noć. Zvuči kao idealan odmak od svakodnevice, zar ne? Ili kao idealno mjesto za intimno i malo drukčije vjenčanje.
Upoznajte male lokalne proizvođače i mala gospodarstva
U široj okolici se nalaze i prava mala gurmanska odredišta, poput ošterije Branik u koju se uputite na doručak ili ručak, kuhinja je ista kao i u cijelom kraju, domaća i izvorna, a u proljeće i rano ljeto obiluje jestivim samoniklim biljem. Produžite dalje do vinarije Lisjak gdje će vas pored izvrsnih vina dočekati i izvrsna kuhinja, opet lokalna i tradicionalna, ali s onim finim modernim twistom pod motom „Domače, malo drugače!“. Kod Lisjaka obavezno probajte pršut! Drukčiji je od svih koji ste probali do sad i neodoljivo podsjeća na našu suhu šunku, onako kako se ona spravlja u centralnoj Hrvatskoj i dijelovima Like. Nakon Lisjaka krenite put Barkole, seoskog gospodarstva koje vode presimpatičnih mladih ljudi, odnosno mladi bračni par. Kušajte njihova vina, kao i njihove slasne domaće kuhane kobasice. Zamezite i razmazite se, žurit ćete neki drugi put.
Vinarija Lisjak (Foto: Sandra Rončević)
Kras nije samo pršut i vino, Kras je i izvrsno maslinovo ulje, a jedan od nagrađivanih maslinara je i oljarstvo Ronki. Njihovo ulje je točno onakvo kakvo treba biti, bogato je, miriše na travu i gorkastog je okusa i uz njega vam treba samo komad friškog kruha. Dobro, i čaša dobro ohlađenog bijelog vina jer odlično vino i maslinovo ulje se super nadopunjuju.
Ako ste u međuvremenu ogladnili, uputite se u Restavraciju Grad Kromberk, restoran smješten u drevnom dvorcu. Započnite vaš ručak uz osvježavajući gin tonic, a nakon toga se udubno smjestite na terasi dvorca, naručite svoje jelo, čašu vina i uživajte u pogledu. Sve oko vas je zeleno. Kuhinja? Već i sami možete zaključiti; naglasak je stavljen na lokalne sezonske namirnice koje se nabavljaju svako jutro, bilo na tržnici ili iz obiteljskog vrta. Tanjuri chefa Aleša Šibava, koji je iz lude zaljubljenosti u gastronomiju napustio svoju strojarsku struku, su lijepo izbalansirani i zanimljivo prezentirani. Kad je ljubav u pitanju, može li biti drukčije?
Za večeru se uputite natrag u Novu Goricu, u restoran Calypso koji slovi kao jedan od najboljih hotelskih restorana u Sloveniji. Restoran Calypso odlikuje se profinjenošću i elegancijom, a nalazi se u sklopu hotela i casina Perla, gdje možete i noćiti, ali i okušati sreću u raskošnom casinu. Jela chefa Dalibora Janačkovića imaju poznati mediteranski prizvuk, precizno su i moderno posložena, a pri njihovom spravljanju koriste se najbolja maslinova ulja, svježe začinsko bilje te piranska sol. Posebna se pažnja posvećuje slasticama, nikako ih nemojte preskočiti!
Vipavska dolina
Jedan dan posvetite lutanju Vipavskom dolinom i kušanju vina lokanih vinara koji posebnu pažnju posvećuju starim, lokalnim sortama kao što su barbera, refošk, rebula ili stare autohtone sorte poput zelena te pinele koji uspijevaju jedino u Vipavskoj dolini.
Uputite se do vinarije Štokelj, kušajte njihovu pinelu ili rose, poslušajte priču o pravoj maloj obiteljskoj vinariji i zamezite uz domaće suhomesnate proizvode i sir. Produžite malo dalje do vinarije Ferjančič pa kušajte i njihove pinelu, zelen i rebulu. Osim vina, obitelj Ferjančič se bavi i uzgojem prekrasnih trešanja.
Svoju vinsku turu zaokružite posjetom vinariji Guerila, koja se od ostalih razlikuje po biodinamičkom pristupu. U modernoj, arhitektonski zanimljivo riješenoj vinariji, dočekat će vas ponovno priča o pineli i lokalnim sortama Vipavske doline, ali i snovima, idejama i željama vinara Zmagoslava Petriča koje pretvorio u stvarnost. A stvarnost je takva da ovdje sve diše u skladu s prirodom. Ključ života je u harmoniji i ravnoteži, kaže ovaj samozatajni vinar. Fermentacije su spontane, a vino je buteljirano bez filtracije. Ako ste se ikad htjeli upoznati s takozvanim orange vinima, Guerila je idealno mjesto za to, vjerujte.
Vinarija Guerila (Foto: Sandra Rončević)
Iz Vipavske se doline nikako nemojte vratiti da ne posjetite Vipavski Križ, preslatko mjestašce na brdu, s kojeg puca pogled na Vipavsku dolinu i obližnju Ajdovščinu. Okrijepite se u vinskom baru Darovi Vipavske gdje će vas dočekati srdačna gospođa Mirjana, vlasnica ovog divnog bara i prekrasno uređene trgovinice u kojoj možete kupiti različite proizvode malih lokalnih proizvođača. Preselivši se iz Ajdovščine i nastanivši se u Vipavskom Križu, gospođa Mirjana je službeno postala 61. stanovnica Vipavskog Križa. Možete li zamisliti taj spokoj i mir?
Slovenija je jedna od onih destinacija koje su uvijek zanimljive i uvijek se čine dobrom idejom, jer je relativno blizu i privlači svojim bogatim sadržajima kroz čitavu godinu. Uputite se u Sloveniju na dan, dva, tri i upoznajte njene još neotkrivene dijelove, vratit ćete se siti, opijeni i zadovoljni.