Na prvi pogled Palma de Mallorca djeluje kao još jedna popularna mediteranska destinacija. No već pri samom dolasku shvatili smo da ovaj grad, i cijeli otok, kriju mnogo više od mora i sunca. Let iz Zagreba s Ryanairom trajao je nešto više od dva sata, a povratne karte našli smo za iznenađujuće pristupačnu cijenu. Iako smo očekivali skupu destinaciju, stvarnost nas je potpuno razuvjerila – cijene su usporedive sa zagrebačkima, no doživljaj je neusporedivo bogatiji. Palma nas je dočekala kao pravi grad, živahan i prostran sa svojih više od 400 tisuća stanovnika, daleko od slike malog i skupog ljetovališta kakvu smo možda imali.
Šetnja kroz prošlost
Palma de Mallorca, grad s bogatom poviješću koja seže još do rimskih vremena, kada je osnovana kao rimska kolonija, preko maurske vladavine koja je ostavila dubok trag u arhitekturi i kulturi, pa sve do španjolskog osvajanja, danas pulsira jedinstvenim mediteranskim ritmom. Šetajući njezinim ulicama, osjetit ćete mješavinu različitih epoha, no primijetit ćete i jednu modernu karakteristiku: Palma je izuzetno dobro prilagođena njemačkim turistima. Nije ni čudno da je kroz šalu nazivaju dodatnom saveznom pokrajinom Njemačke. Od brojnih natpisa na njemačkom jeziku, preko ponude u restoranima i trgovinama, pa sve do organiziranih aktivnosti, osjeća se snažan utjecaj njemačke kulture.
Zanimljivo je da, unatoč popularnosti otoka među britanskim turistima, osim u nekom zabačenom i prilično jeftinom karaoke baru (u kojem su u dva u noći prštali dramatični zvukovi Adelinih pjesama bez ikakve intonacije), nismo naišli na značajniju prisutnost britanske turističke scene u samoj Palmi. Grad kao da je pronašao svoju primarnu međunarodnu publiku u njemačkim posjetiteljima, nudeći im iskustvo koje je skrojeno po njihovoj mjeri, dok druge nacije uglavnom istražuju druge dijelove ovog raznolikog otoka.
Katedrala svjetlosti: srce Palme
Pogled koji dominira gradom svakako je onaj na impresivnu katedralu La Seu, remek-djelo gotičke arhitekture koje ponosno stoji na mjestu nekadašnje džamije. Njezina silueta uzdiže se iznad mora, a detalji, uključujući i one koje je dotakla ruka Antonija Gaudíja, čine je arhitektonskim draguljem. Katedrala je jedna od najvećih u kojima sam ikada bio i zaista je impresivna. Računajte da ovdje možete provesti i dva sata, dok ne istražite sve tajne impozantne unutrašnjosti. Mogao bi o katedrali i palači napisati puno riječi, no ostavljam detalje za neki drugi članak. Cijena ulaznice u Katedralu iznosila je 10 eura po osobi, a u cijenu ulaska u katedralu je uključena i ulaznica u Muzej sakralne umjetnosti koji se nalazi odmah iza katedrale. Tik uz nju smjestio se Palacio de la Almudaina, kraljevska palača s dubokim arapskim korijenima, svjedok burne povijesti otoka i simbol vladarske prisutnosti. Šetnja ovim povijesnim srcem grada otkriva slojeve prošlosti koji se isprepliću s današnjicom.
Lutajući kamenim labirintom: šarm stare jezgre
Zavucite se u uske, kamene ulice Casco Antigua, stare jezgre Palme, i prepustite se putovanju kroz vrijeme. Ovdje ćete otkriti šarmantne balkone ukrašene cvijećem, skrivena dvorišta koja nude oazu mira i hladovinu kamenih zidova. Na svakom koraku krije se prilika za predah uz kavu u lokalnom kafiću, ulazak u mali butik s rukotvorinama ili istraživanje galerija i antikvarijata (kojih ima zaista puno). Ne propustite priliku pronaći Banys Àrabs, ostatke arapskih kupki iz 11. stoljeća, koje svjedoče o bogatoj kulturnoj baštini grada. U blizini se nalazi i poznati samostan Monasteri De Santa Clara u kojem od časnih sestara možete kupiti i domaće kolačiće. Mi smo dva dana planirali posjetiti taj famozni prozor, ali smo dva dana zakasnili. Možda ćete vi imati više sreće.
Ako posjetite zapadni dio grada, točnije četvrt Ponent, možete uhvatiti odlične fotke starih mlinova / vjetrenjača koji datiraju uglavnom od 16. do 19. stoljeća. Mlinovi za vodu i brašno danas stoje kao simboli inženjerske oštroumnosti mallorskih poljoprivrednika koji su iskorištavali vjetar za mljevenje žitarica i crpljenje vode.
Okusi Palme: putovanje kroz lokalnu gastronomiju
Iako Palma obiluje restoranima prilagođenim turistima, prava kulinarska avantura krije se u otkrivanju lokalnih mjesta. Mi smo za klopu odabrali Bar Coto Dos, gdje za fer cijenu možete uživati u autentičnim jelima – bila je to preporuka od prijatelja koji su već ranije posjetili Palmu – i nismo požalili. Preporuka je njihov dnevni meni od tri slijeda koji je dostupan svaki dan do 16 sati. No, pravo gastronomsko otkriće dogodilo se u restoranu 1955 izvan centra, gdje smo probali najbolju paellu od morskih plodova i škampi koju smo ikada jeli, uz predivan pogled na more i toplu obiteljsku atmosferu. Obrok za dvije osobe i piće smo platili 44 eura, što mi se čini zaista ok cijena.
Za istinski doživljaj lokalnih namirnica, posjetite Mercat de l’Olivar, živahnu tržnicu gdje možete pronaći sve, od svježih plodova mora do lokalnih sireva i maslina, te uživati u tapasima na licu mjesta. Imajte na umu da je tržnica otvorena samo do 15 sati, pa ako ste planirali u posjet popodne – promijenite plan. Nalazi se 5 minuta hoda od glavnog gradskog trga Placa Major.
Kako smo čuli da su pekare pravo otkriće u Palmi, odlučili smo istražiti dvije koje su na internetu prštale od odličnih recenzija – jedna koja nas je posebno oduševila je bila Forn de la Gloria, smještena u samom centru grada. Iako je unutrašnjost daleko od pekara na kakve smo navikli u Hrvatskoj, a ponuda je bila već pri kraju, odlučili smo probati nekakav tart od Limuna, i što reći više nego da smo se svaki dan vraćali po dodatnu dozu. Kako je ovo zaista popularno mjesto u gradu, nemojte se iznenaditi ako je red ispred pekare dug i nekoliko desetaka metara.
Malo praktičnih informacija
Mi smo za boravak u Palmi, umjesto smještaja u samom centru grada, odabrali Hotel AHOI! Urban Beach, udaljen svega nekoliko minuta hoda od plaže i 30 minuta vožnje lokalnim busom do centra. Do centra smo lako stizali autobusom (karta je 2 eura po smjeru a plaćate gotovinom na ulazu u autobus), a blizina plaže omogućila nam je da u svakom trenutku osjetimo ritam drugačijeg odmora. Lokalni javni prijevod je odličan, busevi voze svakih 10 minuta u svim smjerovima, a jedini bus koji smo uspjeli platiti karticom je onaj do/od zračne luke koja se nalazi 15 minuta od centra grada (5 eura karta za autobus po osobi, nije bitno gdje idete u gradu).
Palma de Mallorca je više od vikend destinacije; ona je grad koji vas poziva da istražujete, kušate i upijate njezinu jedinstvenu atmosferu. Ovdje se ne morate pretvarati da ste turist – dovoljno je prepustiti se šarmu grada i dopustiti mu da vas osvoji svojom autentičnošću.
Zainatili su se i obnovili cijelo mjesto: "Izgubljeno selo" iz kojeg su vlasti protjerale sve ljude postalo meka za odmor