Galerija Mnogi planinari žele prespavati u Margheriti 2 Uspon do Margherite 2 Hotel Margherita se nalazi na talijanskom teritoriju 2 Hotel Margherita 2

U trendu Apartman Sto ljudi... Najgori gosti na koje se tuže domaći iznajmljivači: "Dva tjedna nisu izlazili iz apartmana, ne znam što su radili" Pečeno pile s krumpirom Tjedni jelovnik Ne koštaju puno: 7 zaboravljenih, ali jako finih jela za svaki dan ovoga tjedna koja smo jeli u 80-ima Salata od svježih krastavaca Odlična uz roštilj Salata od svježih krastavaca: Fini preljev gotov za 5 minuta napravit će veliku razliku

Planinarska koliba Margherita ili na talijanskom Capanna Regina Margherita je najviša građevina Europe. Izdiže se na 4554 metara nadmorske visine na vrhu Punta Ginfetti na masivu Mont Rossa u Alpama – na talijanskom teritoriju te u blizini granice sa Švicarskom.

Koliba je većinom izgrađena u dolini, a potom su dijelovi doneseni na krajnje odredište uz pomoć mazgi i članova Talijanskog alpinističkog kluba te je sastavili na licu mjesta. Otvorena je u kolovozu 1893. godine u čast kraljice Margarite Savojske po kojoj je ista dobila ime.

Koliba je isprva služila kao istraživački medicinski centar za visinske bolesti, potom i kao meteorološka postaja, a na koncu je postala konačište za alpiniste željne avantura.

Arhivska fotografija planinske kolibe Margherite Arhivska fotografija planinske kolibe Margherite (Foto: Profimedia)

Hotel sa 70 kreveta

Potkraj sedamdesetih godina prošlog stoljeća Margharita je u potpunosti zamijenjena – postojeća koliba je rastavljena, a na njezinom mjestu postavljena je nova građevina koja danas ima funkciju hotela sa 70 kreveta i s cijenom od oko 100 eura po osobi.

Otvorena je svega tri mjeseca u godini – od lipnja do rujna. Razlog za to se, dakako, skriva u vremenskim uvjetima. S obzirom da su zime ovdje iznimno oštre i hladne – najniža temperatura ikad izmjerena iznosila je čak -41 stupanj Celzijusa – hotel je otvoren samo u ljetnim mjesecima.

Povrh svega, do njega je moguće doći samo pješice, odnosno na skijama. Za penjanje je potrebna snaga, izdržljivost, znanje i strpljenje, a uspon obično traje dva dana.

Da ovo nije jednostavan poduhvat potvrđuju i članovi YouTube kanala Yes Theory.

Iako su krenuli na uspon sredinom lipnja, na planini je bilo mnogo snijega, što je zajedno s maglom i kišom otežavalo put. Kako su na kraju ipak završili na vrhu, pogledajte u njihovom videu u nastavku teksta.

Sve ostaje u obitelji: Najstariji hotel na svijetu radi već više od 1300 godina Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 4 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 3 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 2 +0 Najstariji hotel na svijetu Nishiyama Onsen Keiunkan, Japan - 1