Kada je Dunfermline proglašen najnovijim škotskim gradom u svibnju 2022. u sklopu proslave platinastog jubileja kraljice, to priznanje iznenadilo je mnoge ljude. Ali ne i Michelle McWilliams, koja je bila dio strastvene borbe za status grada. "Mi smo dugo bili grad na čekanju“ objašnjava u priči koju donosimo s portala BBC.
"Bili smo najbrže rastući grad u Europi. Sada smo jedan od najkreativnijih i "najpovijesnijih" malih gradova. A Dunfermline je, između ostalog, bio povijesni glavni grad Škotske." – pojašnjava McWilliams, o gradu čije nas ime na prvu neodoljivo podsjetilo na nikad prežaljenu tvrtku Dunder Mifflin, koja će nam sad biti prva asocijacija na ovo slavno mjesto u predivnoj Škotskoj.
Priča o životu u Dunfermlineu navodno je počela još u neolitsko doba, ali njegova je priča zapravo započela 1069. godine, vjenčanjem škotskog kralja Malcoma III. i kraljice Margarete, koja je proglašena sveticom u 13. stoljeću. Dok je kralj izgradio utvrdu dvorca na strateškoj uzvisini, čije ruševine možete istražiti u parku Pittencrieff, kraljica Margareta usredotočila se na crkvene stvari, te dovela ljude iz Edinburgha u Dunfermline.
Njihova zajednica nagovijestila je kraljevsku lozu u Dunfermlineu koja je trajala do 1603., kada je dinastija Stuart, koja je do tada vladala i Engleskom – premjestila svoj dvor u London. Tih šest stoljeća, drevna prijestolnica Škotske bila je u središtu škotske povijesti, ostavljajući opipljivo naslijeđe kroz koje posjetitelji danas mogu prošetati.
Kad prošećete središtem grada, doživjet ćete svijet Harryja Pottera. Svijet s tornjevima, kaldrmom i grobljima koji je jednako romantičan kao Edinburgh, ali s puno manje turista. Tu je kraljica Margareta prvi put osnovala svoj skromni samostan, oko kojeg su kao gljive iznikle crkva i sve raskošnija kraljevska palača, čije se pročelje nalazi u srcu Dunfermlinea.
Iznad ruševina manastira uzdiže se opatija Dunfermline u kojoj je pokopan niz škotskih monarha. Opatija je priča o dvije arhitektonske polovice spojene zajedno: najstariji dio, romanička lađa opatije, vuče korijene iz 12. stoljeća; dok susjednu crkvu New Abbey iz 19. stoljeća Škoti poštuju kao veliku grobnicu Roberta Brucea, kralja čija je pobjeda dovela do škotske neovisnosti u bitci kod Bannockburna 1314.
Danas, relikvije kraljice Margarete leže u novouređenoj crkvi Svete Margarete, udaljenoj samo nekoliko minuta hoda. "Ljudi iz cijeloga svijeta stoljećima hodočaste kako bi odali počast kraljici Margareti“ – kažu iz crkve. Dunfermline je odnedavno proglašen gradom, no za hodočasnike je već jako dugo itekako važno mjesto.
Iako biste pomislili kako je kraljica Margareta najpoznatija figura u povijesti grada, ona ima konkurenciju. Nizbrdo od crkve nalazi se jednostavna tkalčeva koliba u kojoj je 1835. godine na svijet došao škotsko-američki industrijalac i svjetski poznati filantrop Andrew Carnegie. Njegova obitelj nedugo nakon preselila je u SAD bez ičega, no on je uspio steći bogatstvo u vrijeme američkog booma cestogradnje, pa je 1902. postao najbogatijim čovjekom svijeta.
Carnegie je proveo ostatak svog života dajući ono što bi danas vrijedilo milijarde dolara, rekavši slavnu izreku: "Čovjek koji umre ovako bogat, umire osramoćen." I da, slavna dvorana Carnegie Hall u New Yorku nosi ime po njemu, a mnoge stvari je napravio i za svoj rodni grad.
U svakom slučaju, ako vas put uskoro nanese u Škotsku, zapamtite da ne postoje samo Edinburgh i Glasgow, već da se određeni dio vremena isplati provesti i u Dunfermlineu.