Tko god danas posjeti Berlin i sam se može uvjeriti kako je riječ o velegradu. Sve je velebno, sve je veliko, široke, dugačke avenije prostiru su svugdje oko nas. I većina vas zna i za slavni Zid, dobar dio i za zgradu parlamenta, no jeste li znali da je Berlin u jednom trenutku povijesti, točnije u zadnjih stotinjak godina bio glavnim gradom pet različitih država? E pa ako niste, ovaj članak kojeg donosimo s portala thecollector.com ispričat će vam tu zanimljivu priču…

Da sve bude zanimljivije, i prije osnivanja bilo kakve njemačke države, Berlin je bio glavni grad, i to Pruske. Ipak, ujedinjenjem 1871., kancelar je postao legendarni Otto von Bismarck, a Berlin prijestolnicom Njemačkog carstva.

Njemačko carstvo (1871. – 1918.)

Kao glavni grad Njemačkog carstva, Berlin je prošao kroz brojne socijalne, političke i ekonomske promjene. Uostalom, doživio je i Prvi svjetski rat. Ipak, prva velika promjena zbila se nedugo nakon osnivanja carstva, te je Berlin u drugoj polovici 19. stoljeća doživio pravi pravcati boom stanovništva. Razlog tome je bila snažna industrija koja je zahtijevala veliki broj radnika, pa je tako početkom 20. stoljeća grad brojao oko 2 milijuna stanovnika, te bio treći najveći u Europi, nakon Londona i Pariza. Ipak, problemi su nastali kad je na vlast došao car Wilhelm II. koji se odmakao od Bismarckove politike, te zahtijevao širenje zemlje, te je i to bio jedan od uzroka za početak rata. Ostalo vam je poznato – rat je prilično uništio zemlju, kao i glavni grad, a uskoro je nastala i…

Vajmarska republika (1918. – 1933.)

Republiku su nedugo nakon završetka rata proglasili i socijalisti i komunisti, što je dovelo do nestabilnosti u društvu. Ipak, prevladali su socijalisti, a značajan utjecaj na život imale su odluke donesene prilikom potpisivanja versajskog mirovnog sporazuma. Inflacija je bila grozna, čemu u prilog govori kako je u jednom trenutku jedan dolar vrijedio 4 milijuna maraka. Situacija se ipak smirila dvadesetih, a te godine su gradu donijele pravu eksploziju kulture u kojoj su stvarali Brecht i Fritz Lang. Ipak, 1933. je došlo do osnivanja „ozloglašene države“ naziva…

Treći Reich (1933. – 1945.)

Ovo razdoblje je poznato i površnijim poznavateljima povijesti. Na vlast u Njemačkoj došao je Hitler, uskoro su se počeli donositi rasni zakoni, a nakon svega toga slijedilo je i otvaranje koncentracijskih logora. Vrijeme je Berlinu donijelo ipak i jedan značajni sportski događaj – Olimpijske igre 1936. godine, no ovih dvanaest godina zauvijek će ostati upisani kao najsramotnije razdoblje njemačke povijesti.

Istočna Njemačka (1945. – 1989.)

Nakon Drugog svjetskog rata zemlja je podijeljena na Zapadnu i Istočnu. Ova prva je bila pod utjecajem zapadnih sila, uspješno je razvila demokraciju, ali vremenom i visok standard svojih građana, dok se za Istočnu može reći uglavnom suprotno. Pedesetih godina ogroman broj prebjega natjerao je građane Istočne Njemačke na podizanje Berlinskog zida, koji je doslovno podijelio grad. Zid je izgrađen 1961., bilo ga je gotovo nemoguće prijeći, a mnogi su prilikom pokušaja ostali bez glave. Ipak, osamdesetih je komunizam sve više i više počeo popuštati, te je 1989. došlo do rušenja Zida i ujedinjena dvije Njemačke.

Njemačka (1989. - )

I da, Berlin je glavni grad ujedinjene Njemačke. Danas je lud (u pozitivnom smislu riječi), užurban, ogroman, vrvi turistima – ali i na dlanu nudi povijest koje je prepun. Bilo kako bilo, ako idete put Berlina – ne možete faliti.

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju