"Nema ljepše obale od naše", nešto je što često možemo čuti, a složili se s time ili ne, to ne mijenja činjenicu da se sve više plaža betonira. A o tome koliko je lijep komad betona na ulazu u more već bi se dalo diskutirati, da ne spominjemo i utjecaj betoniziranja na okoliš. U svemu treba imati mjeru pa i u uređivanju plaža, ali modularne nam se čine kao puno bolje rješenje od uništavanja obale betonom.

No da ima onih koji su razmišljali i o tom problemu u želji da se zadrži prirodan prilaz moru, ma koliko on "nespretan" bio, dokazuje inovacija iz osječke tvrtke Aurea Grupa.

Naime, do ideje modularnih plaža došlo je tako što je direktor Aurea Grupe Alen Alić razmišljao kako urediti apartmane svoje nove kuće na Pelješcu, a da ne zadire u okoliš. Osmislio je module koji se lako spajaju i podesivi su po visini.

Na neravnim, stjenovitim plažama moguće je montirati podlogu odnosno module prilagođene željama i potrebama korisnika, a to mogu biti plaže, terase ili nešto drugo, primjerice šetnica kroz neprohodan teren.

Modularne plaže - 7 Modularne plaže - 7 (Foto: Aurea Grupa)

Moduli su napravljeni od čelične konstrukcije koja je pocinčana, pa ne može lako doći do hrđanja, a drvene ploče od ariša lakirane su ekološkim bojama otpornima na sve vremenske uvjete. Za njih se mogu pričvrstiti ograde, suncobrani i solarne svjetiljke. Usto, moduli se lako montiraju, demontiraju i prenose gdje god je potrebno.

Nožice modula podesive su i mogu se namjestiti ovisno o visini, kako bi se uvijek dobila ravna podloga. Kapacitet nosivosti je 500 kilograma.
 

Uz sve bonuse modularnih plaža, za njih nije potrebna građevinska dozvola, a kako sada stvari stoje, osječke module ove ćemo sezone vidjeti na terasama zagrebačkih kafića i restorana, na obalama našeg mora, ali i šire.

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju