Torta della Nonna klasični je toskanski kolač i jedan je od najraširenijih i najpoznatijih talijanskih deserata. Za njegov je uspjeh najvjerojatnije zaslužna jednostavnost: tijesto, krema i na vrhu pinjoli i šećer u prahu.
Talijanske pokrajine Arezzo i Firenca u trajnoj su zavadi oko podrijetla ovog kolača jer ga svaka od njih svojata. Ipak, najrašireniju verziju recepta nije zapisala nikakva baka, nego kuhar Guido Samorini.
Iako se tu i tamo pojavi neka varijacija ovog deserta, niti jedna se nije primila jer se svi uvijek radije vraćaju na jednostavan i savršeno ukusan original.
Za pripremu će vam trebati oko 40 minuta, a torta se peče sat i 15. Uz pomoć jednostavnog trika možete spriječiti da pinjoli zagore: dobro ih isperite u hladnoj vodi prije pečenja.
Tortu della Nonna ostavite u hladnjaku barem 3 sata prije posluživanja da se dobro stegne.
Sastojci za toskansku tortu s pinjolima:
Tijesto
- 300 g brašna 00
- 1 žličica praška za pecivo
- 130g sitnog šećera
- 150g maslaca, hladnog, narezanog na sitne kockice (plus dodatak za podmazivanje lima)
- 1 veliko jaje, plus 1 žumanjak, lagano umućen
- korica od 1 limuna, naribana
Krema
- 5 većih žumanjaka
- 100 g šećera u prahu
- 30 g brašna 00
- 600 ml punomasnog mlijeka
- kora od 1 limuna, na tanke trakice
- sjemenke iz 1/2 mahune vanilije
Posluživanje
- 80 g pinjola, ispranih u hladnoj vodi
- šećer u prahu, za posipanje
Priprema toskanske torte s pinjolima:
- Napravite tijesto. Pomiješajte brašno, prašak za pecivo i šećer u velikoj zdjeli i rukama umijestite maslac u brašno dok ne dobijete mrvičastu smjesu. Dodajte jaje, žumanjak i naribanu koricu limuna i mijesite dok se tijesto ne sjedini. Napravite kuglu, zamotajte ga u prozirnu foliju i ostavite da odstoji sat vremena u hladnjaku.
- Napravite kremu. U srednje velikoj staklenoj zdjeli pjenasto izmiksajte žumanjke s pola količine šećera dok se šećer potpuno ne otopi. Polako dodajte brašno i nastavite miksati dok se potpuno ne sjedini. Prelijte sa 60 ml mlijeka, umutite i ostavite sa strane.
- U lonac stavite preostalo mlijeko, šećer, limunovu koricu i vaniliju. Stavite lonac na laganu vatru i zakuhajte. Maknite s vatre, bacite koricu limuna i nježno prelijte vruće mlijeko preko kreme u staklenoj zdjeli neprestano miješajući.
- Vratite kremu u lonac i stavite je na laganu vatru. Kuhajte dok krema ne postane gusta i sjajna, često miješajte i pazite da ne zagori. Kad se zgusne, maknite je s vatre i prelijte u čistu staklenu zdjelu.
- Prekrijte površinu kreme prozirnom folijom da se ne stvori kožica i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
- Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Kalup za pite promjera 26 cm premažite maslacem i pobrašnite.
- Izvadite tijesto iz hladnjaka i podijelite ga na 2 dijela, od kojih je jedan veći, oko 2/3 ukupnog tijesta. Veći dio razvaljajte u krug debljine oko 2 mm, da bude dovoljno velik da prekrije dno i stranice kalupa. Stavite tijesto preko kalupa i prstima ga ugurajte u kalup. Izbodite vilicom površinu kore.
- Koru nadjenite ohlađenom kremom i poravnajte površinu. Preostalo tijesto razvaljajte u tanki krug koji je dovoljno velik da potpuno prekrije vrh tarta. Odrežite višak tijesta, pa spojite rukama gornju i donju koru.
- Površinu tarta pospite vlažnim pinjolima i lagano ih utisnite u tijesto.
- Pecite 45 minuta. Pustite da se potpuno ohladi prije nego što ga pospete šećerom u prahu.
- Narežite i poslužite.