Bila duga ili kratka, u bilo kojem obliku, suha tjestenina pogodna je za sve kombinacije s mesnim, ribljim i povrtnim umacima, ali i za slatka jela. Od svih tjestenina, suha tjestenina - makaroni ili po stonski makaruli, na Pelješcu se najviše koristi.
Danas se za neka jela na ovom poluotoku sa sigurnošću može reći da su izvorna, datiraju još i vremena renesanse, a za to postoji niz podataka. U tu skupinu jela spada i popularna „Stonska torta“ pripremljena upravo od makarula.
U njoj ćete prepoznati tipične namirnice ovog područja. Spada u sam vrh slastica, pripremala se u posebnim prilikama. Danas je jedan od zaštitnih znakova stonske kuhinje i Pelješca, pa je možete degustirati u stonskim restoranima i konobama.
Isprobati je možete tijekom Festivala peljeških okusa koji traje do 16. srpnja, prilici za uživanje u odličnim lokalnim specijalitetima i vrhunskim peljeških plavcima po prijateljskim cijenama.
Sastojci za stonsku tortu:
Nadjev:
- Makaroni: 0,50 kg
- Šećer: 0,40 kg
- Čokolada: 0,10 kg
- Bademi: 0,30 kg
- Orasi: 0,20 kg
- Maslac: 0,25 kg
- Jaja:10 kom
- Vanilin šećer, cimet, limun, rum, maslinovo ulje
Tijesto za oblaganje kalupa:
- Brašno: 0,40 kg
- Jaja: 2 kom
- Maslinovo ulje
- Sol
Priprema stonske torte:
- Makaroni se skuhaju u kipućoj vodi i „prohlade“. Preko njih prelije se limunov sok, rum i maslinovo ulje.
- Od brašna, jaja, maslinovog ulja (koje se može zamijeniti maslacem ili mašću) i soli zamijesite tijesto i pustite ga da malo „odmara“.
- Tijesto se razvalja u tanak list. Kalup (posuda za pečenje) se namaže maslinovim uljem (maslacem ili mašću) i čitavog ga obložimo listom tijesta koje treba prelaziti desetak centimetara preko ruba kalupa.
- Dno kalupa pospe se nadjevom (mješavinom strugane čokolade, šećera, mljevenih oraha i badema, korice limuna, vanilin šećera i cimeta), potom ide red kuhanih makarona, ponovo se pospe nadjev, „pobacaju“ se komadići maslaca i sve se zalije razmućenim jajima. Taj proces slaganja ponovi se tri do četiri puta dok se ne potroše predviđene količine namirnica.
- Nadjev se preklopi viškom tijesta koji je prelazio rubove. Torta se lagano pritisne rukom da se poravna i tijesto prione uz nadjev i kalup. Površina se namaže maslacem.
- Stonska torta peče se na temperaturi 175 stupnjeva Celzijevih 50 minuta.
- Ohlađena torta okrene se prilikom vađenja iz kalupa tako da donji dio ostane gornji. Pošećeri se vanilin šećerom i zatim reže.