Sve one koji su se zalagali da autentične zagorske štrukle mogu prepoznati po oznaci na proizvodu, razveselila je vijest kako je Europska komisija u Službenom listu Europske unije 7. ožujka 2022. objavila da su „Zagorski štrukli”/„Zagorski štruklji” dobili europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla. Osim toga, „Zagorski bagremov med“ dobio je europsku zaštićenu oznaku izvornosti.

U trendu Složenac od naribanih tikvica Najlakši recept Izvana hrskav, a iznutra mekan i sočan: Naribajte tikvice i napravite ovaj neodoljivi ljetni složenac Apartman Sto ljudi... Najgori gosti na koje se tuže domaći iznajmljivači: "Dva tjedna nisu izlazili iz apartmana, ne znam što su radili" Pečeno pile s krumpirom Tjedni jelovnik Ne koštaju puno: 7 zaboravljenih, ali jako finih jela za svaki dan ovoga tjedna koja smo jeli u 80-ima

Štrukle su jedan od recepata koji je nastao kao odgovor na način života; kuhalo se s onime čega je bilo, a pšeničnog brašna je uvijek bilo dovoljno. Stoga se s vodom i soli mijesilo u tijesto, razvlačilo i punilo pa kuhalo ili peklo. U Hrvatskom zagorju najčešće se punilo svježim kravljim sirom, jabukama, bučom i orasima. Nekoć je skoro svatko imao perad i imao barem jednu kravu pa je bilo i jaja, mlijeka, vrhnja i sira.

Od lopte tijesta do žućkastih i mekih jastučića potrebno je dosta truda i vještine, ponajprije zbog toga što se tijesto razvlači tanko i što ravnomjernije kako ne bi puklo, a da bi štrukle bile ukusne potrebni su i kvalitetni sastojci. Za autentičan recept trebat će vam glatko pšenično brašno tip 550, svježi kravlji sir, sol, ulje (biljno ili suncokretovo) ili maslac ili svinjska mast, jaja i kiselo vrhnje. Od brašna, ulja, soli i vode priprema se vučeno tijesto u koje se može dodati jaje i malo octa. Tijesto se puni nadjevom od svježeg kravljeg sira, vrhnja, jaja i soli. Prema potrebi u nadjev se može dodati i malo maslaca.

Tijesto se savija i reže na manje komade pravokutnog oblika, ne duže od 11 centimetra, a krajevi se moraju dobro zatvoriti kako bi nadjev ostao unutra. Zatim se poprskaju masnoćom ili kiselim vrhnjem, stavljaju na namašćeni lim za pečenje i peku dok ne dobiju lijepu boju.

Osim što se mogu peći, zagorski štrukli se i kuhaju, gratiniraju te dodaju juhama, a ovisno o načinu pripreme služe se kao predjelo, desert ili međuobrok. Vještina i umijeće pripreme zagorskih štrukli uvrštena na Popis nematerijalne kulturne baštine Lijepe Naše, a na stranicama Hrvatske turističke zajednice nalazi se i autentični recept.

Recept za zagorske štrukle:

Sastojci za tijesto (cca. 50 kom štrukli)

  • 1 kg glatko pšenično brašno tip 550
  • 1 jaje
  • 2 dcl vode + dodatno vode prema potrebi
  • 1 dcl ulja
  • 1 čajna žličica soli

Sastojci za nadjev:

  • 2,5 kg svježeg kravljeg sira
  • 3 jaja
  • 2 čajne žličice šećera*
  • 3 čajne žličice soli
  • 0,5 dcl ulja
  • 2 dcl kiselog vrhnja

*ovo je omjer za slane štrukle, ukoliko želite slatke, stavite više šećera, a manje soli

Priprema:

  1. Pomiješajte mlaku vodu sa soli i uljem, dodajte u posudu s brašnom i umijesiti glatko tijesto. Tijesto mora biti meko i elastično.
  2. Tijesto podijeliti na 3 dijela. Nauljite tijesto i pokrijte prijanjajućom folijom te ostavite na sobnoj temperaturi 30 minuta do maksimalno 1 sat.
  3. Stolnjak pobrašnite i poškropite s uljem te tako ostavite 5 minuta, a nakon toga razvaljajte tijesto i razvucite do rubova stola dok ne postane vrlo tanko. Višak tijesta (koji padne preko rubova stola, odrežite).
  4. Sastojke za nadjev zajedno umiješajte u glatku smjesu.
  5. Nadjev: (1/3 nadjeva) ravnomjerno rasporedite i premažite po površini tijesta. Primite rub stolnjaka, podignite ga i tijesto s nadjevom zarolajte u roladu. Postupak ponovite s preostalim kuglicama tijesta i nadjevom.
  6. Rubom tanjura režite štrukle na željenu veličinu (cca. 8 - 11 cm).

Njemačka krtica: Recept za genijalnu tortu od čokolade, banana i šlaga +0 Torta krtica