Nekad davno, bilo mi je potpuno nezamislivo da bih se zainteresirao za kuhanje. Oduvijek sam volio fino pojesti, ali spremati obroke… To mi se činilo kao prava gnjavaža. Ipak, ljudi se srećom mijenjaju i uče dok su živi (koliko god ovo zvučalo kao floskula), pa sam se po pitanju pripreme hrane promijenio i ja. Danas znam spraviti dosta jela, a ovo su samo neka od njih kojima ćete i vaše goste učiniti sretnima. Podijelio sam ih u tri kategorije – kad imate vremena kuhati, kad vam se žuri, i na kraju – desert.
Pulled pork (kad imate vremena)
Pripravljanju pulled porka (trganja svinjetina) prije par godina podučio me moj dobri prijatelj Ante, a od tad sam ga napravio dovoljno puta, te se jako dobro ispraksirao. Tako da, kad imamo goste, a pritom imam dovoljno vremena – rado ću ga napraviti. Dakle, za cca šestero ljudi, receptura je sljedeća: Cijeli komad svinjske koljenice (težine cca 2,5 kg, idealno bez kostiju) premažeš uljem (može maslinovo, ali i suncokretovo). Za to vrijeme napraviš smjesu suhih začina (1/3 sol, 1/3 papar i 1/3 šećer), a možeš dodati i začine po želji (obično stavim još crvene paprike i čilija). Smjesu začina zatim „utrljaš“ u meso, na samoj površini trebala bi se stvoriti „korica“. U dublji pleh treba staviti na pola prerezane tri glavice luka, glavicu češnjaka u ljusci (s prerezanim dnom), ružmarin i 6,7 listova lovora. Od luka i češnjaka napravi „postolje“ na koje ćeš staviti meso, važno je da bude uzdignuto, da nikako ne dotiče dno. U pleh ulij još 3 dl vode, 3 dl kvalitetnog bijelog vina, 1 dl soja sosa i o,5 dl aceta balsamica.U pećnicu prethodno zagrijanu na 250 stupnjeva stavi na 20 minuta meso da se zapeče.
Nakon 20 minuta, spusti temperaturu na 180 stupnjeva, meso prekrij folijom i peci još četiri sata (može i manje, ali 4 sata, čak i 5 sati – ne škodi, dapače). Nakon pečenja meso ostavi da malo odleži, a tekućinu iz pleha izlij u lončić i reduciraj dok ne dobiješ umak. Uzmi dvije vilice i doslovno njima „trgaj“ meso koja se raspada. Kad je meso trgano zalij umakom i pripremi mekana peciva. Njih napuni Coleslaw salatom i mesom i gozba može početi. Dobar tek!
Branje medvjeđeg luka u Gorskom kotaru - 11 (Foto: Lynx and Fox)
Tjestenina s umakom od medvjeđeg luka (kad vam se žuri)
U životu je definitivno važno imati dobre prijatelje koji znaju kuhati i prenijeti znanje. Pesto od medvjeđeg luka prvi put sam u životu probao prije desetak godina kod jednog prijatelja iz Istre i ostao fasciniran bogatim okusom. Taj pesto sam toliko nahvalio (a tad sam ga probao „samo“ namazanog na kruh), da od onda prijateljeva mama kad god nabere medvjeđeg luka i napravi pesto – pripremi i jednu teglicu za mene. E pa kad je već tako, onda je šteta ne iskoristiti taj pesto i spojiti ga s tjesteninom! Obično koristim penne (osim kad bolja polovica inzistira na špagetima), ali ovaj se pesto odlično slaže i s drugim tjesteninama.
Za početak, uzmi lješnjake te ih malo tostiraj na tavi. Nakon što završiš s tim, usitni ih. U vruću vodu stavi paštu, te tijekom kuhanja odvoji šalicu vode u kojoj se pašta kuha. Kad je priča s paštom gotova, procijedi je i vrati nazad u lonac. Sad dodaj pesto, neka se sve zazeleni i dodaj malo vode od kuhanja (po potrebi) kako bi dobio umak. Ako hoćeš, dodaj i sitno narezanu mozzarellu, a obavezno sve to pospi sa sjeckanim lješnjacima. Za finale, zalij još malo maslinovim uljem i pospi parmezanom. Ta – dam!
Sladoled od vanilije i bučinog ulja (desert)
A evo i jedan recept koji ne može biti lakši, a svi oni koji ga prvi put probaju obično odmah kažu „vau“. Nabavi kvalitetan sladoled od vanilije, serviraj ga u nekoj lijepoj zdjelici i po njemu prelij bučino ulje, Za dojam dodaj još i par sjemenki. I eto, to je to, ovdje nema puno muke, a od dva sastojka dobit ćete fini i ukusni desert.
Nemojte ih jesti zimi: 7 namirnica koje trebamo izbjegavati na kraju godine +1