Galerija
Dirty dozen ili prljava dvanaestorka u slobodnom prijevodu s engleskog je godišnji popis voća i povrća koje sastavlja američka neprofitna organizacija Enviromental Working Group (EWG). On obuhvaća 12 namirnica koje se uzgajaju na konvencionalni način te bilježe najviše ostataka pesticida.
Pesticidi se koriste u uzgoju voća i povrća kako bi se biljke zaštitile od nametnika, korova i raznih bolesti s ciljem povećanja prinosa, smanjivanja kvarenja ploda tijekom procesa skladištenja i transporta, ali i kako bi se uljepšao sveukupni izgled plodova.
S druge strane, neke su studije pokazale kako dugotrajna izloženost pesticidima može imati negativne posljedice na ljudsko zdravlje - utjecati na hormonalnu neravnotežu, pa čak izazvati i neurološke probleme kod pojedinaca.
Temeljito operite i ogulite voće i povrće
Baš zato voće i povrće koje se uzgaja s pesticidima važno je temeljito oprati pod mlazom vode, a može i nakon namakanja u otopini octa, vode i sode bikarbone. Neke plodove poželjno je dobro iščekati ili im oguliti koru ako je to moguće.
Temeljito pranje, guljenje i termička obrada značajno će smanjiti količinu ostataka pesticida na površini hrane.
EWG preporučuje korak više, odnosno da se namirnice s liste dirty dozen kupuju samo ako su organski uzgojene.
Oni svake godine stvaraju listu 12 namirnica s najviše ostataka pesticida na temelju testiranja voća i povrća te analize podataka američkog Ministarstva poljoprivrede kako bi ljudima dali smjernice koje je voće i povrće bolje kupovati iz organskog uzgoja.
Lista dirty dozen za 2025. godinu:
- Špinat
- Jagode
- Zeleno lisnato povrće (a posebice kelj, blitva i raštika)
- Grožđe
- Breskve
- Trešnje
- Nektarine
- Kruške
- Jabuke
- Kupine
- Borovnice
- Krumpir
Valja istaknuti da neki znanstvenici i organizacije kritiziraju ovaj popis te ističu da je metodologija EWG-a neodgovarajuća budući da je voće i povrće s tog popisa u većini slučajeva sigurno za konzumaciju.
Bez obzira na to kupujete li organsko ili neorgansko povrće i voće, važno je temeljito ga oprati kako biste uklonili potencijalne štetne elemente s površine.
Kako prepoznati pravi med? Stvari na koje treba pripaziti prije kupovine