U trendu Pirjane tikvice Uz meso i ribu Najfinije pirjane tikvice: Recept za sjajan prilog gotov za 10 do 15 minuta Tekućina iz konzerve slanutka ili graha zove se aquafaba Važno pitanje Treba li ispirati tekućinu iz konzerve graha ili slanutka? Suhomesnati proizvodi Skraćuju život Stručnjak za dugovječnost otkrio: Nemojte jesti ovih 5 "otrovnih" vrsta hrane


Neobične građevine koje kao da nisu s ovog svijeta raštrkane su po mjestu Taos, u pustinji Novog Meksika. Ali ne, ove kuće nisu izgradili vanzemaljci nego jedan domišljati arhitekt, Mike Reynolds. On je u pustinju došao još 1969., odmah nakon fakulteta i to s jednim ciljem. Testirati svoj projekt.



A riječ je o projektu samoodrživih nastambi, takozvanih zemljanih brodova ili Eartshipa koje, za razliku od klasičnih kuća, do kojih se mora provoditi voda, struja, graditi odvod i kanalizacija, stvaraju vlastitu infrastrukturu. Od struje, vode, goriva sve do hrane.

Na ovo je Mikea potaknula kriza u opskrbi gorivom 70-ih godina prošlog stoljeća, a kako su skočile cijene goriva, poskupilo je i sve drugo. Cilj zemljanih brodova je njihove stanare učiniti manje ovisnima o vanjskim faktorima. Pustinju Novog Meksika Mike je odabrao zbog iznimno teške klime. Jako hladne zime i jako vruća ljeta otežavaju život, a htio je testirati hoće li njegove nastambe osigurati optimalne uvjete svojim stanovnicima. Kuće su položile test.



Temelje i nosive zidove ovaj nekonvencionalni arhitekt odlučio je napraviti od guma, kojih na smetlištima po čitavom svijetu ima napretek. Gume su ispunjene zemljom i tako osiguravaju jednaku temperaturu u kućama i tijekom ljeta i tijekom zime. Za izgradnju se koriste i staklene i plastične boce, koje se prepolove i koristi se samo donja polovica. Boce služe kao mali prozori, ali i ukras, jer se mogu koristiti boce u svim bojama.

Mike i njegov tim šire svoj dizajn po svijetu, uglavnom u područjima siromaštva gdje je gradnja održivih nastambi prijeko potrebna.

Zemljani brodovi grade se i u Hrvatskoj.