U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Svi smo svjesni da su granice između država proizvod društvenog dogovora te da povijesno nisu bile fiksne. Nekad su načini na koje se granice mijenjaju tragični, nekad nelogični, a nekad pomalo komični. Primjer talijansko-švicarske granice mogao bi se opisati kao tragikomičan, a evo i zašto.

Na jugozapadnoj granici dva sata vožnje udaljenoj od Milana, kroz alpske vrhove prolazi dio švicarsko-talijanske granice. Upravo ovdje nalazi se poznati ski resort s pripadajućim planinarskim domom, odmorištem i restoranom.

Zove se Rifugio Guide del Cervino i smješten je s talijanske strane granice, tik do Švicarske, u dolini i istoimenoj općini Valtournenche. Ovdje se, na 3 480 metara nadmorske visine, pod švicarskom i talijanskom zastavom, okupljaju skijaši, planinari i izletnici u svako doba godine. Vlada vesela i opuštena atmosfera.

No, svega kilometar sjevernije, odvija se nešto zabrinjavajuće. Ledenjak imena Theodul polako se otapa. A kako se to odvija, tako se i sve oko njega pomiče, centimetar za centimetar. Gosti Rifugio Guide del Cervina vjerojatno to ni ne primjećuju, ali polako kližu u Švicarsku, zajedno s gostima resorta Matterhorn Glacier Paradise, najvećeg ljetnog skijališta u Europi kraj slavnog vrha Matterhorn.

Marco Ferrari, autor knjige „Granica koja se pomiče: Kartografija Alpi i klimatskih promjena“, objasnio je za Vox: „Svakih nekoliko godina, skupina geodeta i nadzornika obilazi kamene stupove koji služe kao oznaka granice, te provjeravaju koliko su se pomaknuli. Još 1920-ih uočili su promjene uslijed otapanja ledenjaka, pri čemu su neki kameni stupovi nestali.“

Posljedica klimatskih promjena i potencijalni uzrok političkih nesuglasica

Alpe su među državama tako prepoznate kao „mobilna granica“. To se može vidjeti i usporedbom nekadašnjih karata s današnjima. Nakon što se ledenjak i snijeg otope, ispod njih često „nikne“ planinski vrh koji postaje nova najviša točka – a ona može biti udaljena od dosadašnje koju je činio ledeni šiljak.

Švicarsko-talijanska granica tako se u povijesti već pomaknula za 150 metara, a Rifugio Guide del Cervina mogao bi biti sljedeći „putnik“. Srećom, riječ je o uglavnom nenastanjenom i mirnom području gdje države civilizirano rješavaju novonastale situacije ovog tipa, no slični scenariji u Himalajima ili Andama imaju veće političke posljedice…