• Hrana i piće
  • Putovanja
  • Aktualno
  • Zanimljivosti
  • Škola kuhanja
  • Želim više
  • Preporuke
Upravljaj obavijestima

Prati nas

  • Impressum
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima
close image
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Tech
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Teen
  • Tv
Putovanja #kamo na izlet

Gdje jesti, piti ili spavati na Medvednici: 13 kuća i domova za planinare – i one koji se tako osjećaju

Kuće i domovi pružaju utočište od lošeg vremena, ali i dobar tanjur graha ili kakvu štrudlu svima koji se upuste u istraživanje prekrasne Medvednice...
Punkufer avatar placeholder
punkufer.hr 19.05.2023 08:08 komentari
viber Created with Sketch.
Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

U trendu Novi kviz općeg znanja - 11 Šarena pitanja Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15 Malo octa može spasiti gulaš u koji ste dodali previše soli Svi je imamo doma Čudesna namirnica od 1 eura koja omekšava žilavo meso i pomaže kod kuhanja krumpira Snijeg u Japanu - 4 Najsnježnija na svijetu Zemlja u kojoj pada najviše snijega na svijetu, a snježni nanosi su viši od kuća

Zaljubljenici u mir koji nude staze i šume Medvednice imaju i omiljena mjesta na kojima će odmoriti noge nakon uspona i skupiti snage za povratak.

Kuće i domovi Medvednice "šarene se" prema tipu ponude – dok se u nekima može prespavati i dobro najesti po prijateljskim cijenama, druge nude tek sklonište, a zajedničko im je da se o njima brinu strastveni ljudi koji nepristupačnost ne vide kao prepreku.

Planinarska kuća Izvor

U selu Kalinju pored Svetoga Ivana smjestila se planinarska kuća Izvor - na putu koji vodi prema Mariji Bistrici. PD "Izvor" Kalinje pobrinulo se da se društveni dom obnovi. Kuća je otvorena prema dogovoru. Na raspolaganju je 30 mjesta za noćenje, a za detalje se najbolje javiti planinarskom društvu.

Planinarska kuća Vidikovac

Krenete li prema brežuljku Kamenjaku u Stubičkim Toplicama, naići ćete na planinarsku kuću Vidikovac, nedaleko od željezničke stanice.

Nalazi se na visini od 180 metara. Do kuće vodi staza kroz šumu, a postoji i šumski put kojim možete stići automobilom. U drvenoj kući nema mjesta za spavanje, ali se zato ondje možete odmoriti. Na raspolaganju je nekoliko klupa sa stolovima, a otvorena je prema dogovoru s planinarskim društvom Stubaki, koje se o njoj brine godinama. Oko planinarske kuće uređena je povijesno-poučna staza Kamenjak.

Planinarski dom Vugrovec

Na 235 metara nadmorske visine smjestio se Planinarski dom Vugrovec, iznad istoimenog naselja, na istočnom kraju planinarske staze broj 1, poznate i kao "1M" ili transverzala. Glavna i najduža planinarska staza prolazi hrptom po cijeloj njezinoj dužini. Do planinarskog doma ide autobusom 261, koji ide sa stanice Dubec i staje na kolodvoru u Sesvetama.

Dom je otvoren petkom, subotom i nedjeljom od 9 do 21 sat. Nekoć je bio u vlasništvu biskupa, a prije oko 70 godina došao je u ruke planinara. U prizemlju su blagovaonice, u kojima možete nešto pojesti i popiti, a na katu su spavaonice, koje primaju oko 20 ljudi. Kuća ima grijanje, struju i telefon. Domom upravlja HPD Sljeme.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MoJaAna (@moja1206) on Aug 4, 2019 at 1:19pm PDT

 Planinarska kuća Lojzekov izvor

Osobit mir vlada u Lojzekovu izvoru, kući koja se nalazi u Podrtinama na visini od 400 metara, a nazvana je prema Alojzu Lažecu, koji je uredio i izvor pitke vode. Izgradilo ju je planinarsko društvo Stubičan. Do kuće se dolazi planinarskom stazom 37, a ondje će vas dočekati mjesto za noćenje. Radno vrijeme je po dogovoru, no poželite li nešto pojesti – opskrbite se hranom.

Planinarski dom Glavica 

Ovaj je dom podignut na 420 metara nadmorske visine s koje puca predivan pogled na zapadni dio Zagreba. Do njega se dolazi Zelenom magistralom, a s Črnomerca ide autobusna linija za Gornji Stenjevec, od kojeg treba oko 40 minuta hoda. Na prostranoj terasi vikendom možete uživati u domaćoj kuhinji i piću, a na raspolaganju su i mjesta za noćenje. Dom je vlasništvo HPS-a, njime upravlja Planinarski savez Zagreba. Nedaleko od doma je ulaz u špilju Veternicu. 

Planinarska kuća Grohot

Planinarska kuća Grohot nalazi se nedaleko od vrha Grohota (492 m), na istočnom dijelu Medvednice, sjeverno od Kašine. Do nje vode planinarske staze 60, 61 te 62.

Najbliži prilaz automobilom je do Blaguše. Kuća je otvorena nedjeljom, kada možete popiti piće ili prespavati. O Grohotu se brine HPD Blagus, koji je uredio pristupne puteve. Jedna od atrakcija je toranj na koji se možete popeti i uživati u pogledu na Medvednicu, Zagorje i Posavinu.

Planinarska kuća Kameni svati

Planinarska kuća "Kameni svati" nalazi se na visini od 485 metara, na zagorskoj strani Medvednice. Ime duguje zanimljivim stijenama koje podsjećaju na skamenjene svatove. Kuću je sagradilo Planinarsko društvo Susegrad, koje ga i koristi za svoje potrebe, no svatko tko svrati nedjeljom može se ondje odmoriti.

 
Punkufer_Medvednica
Infogram

Nemojte očekivati hranu i piće jer je riječ o odmorištu, ali se zato nauživajte pogleda na Samoborsko gorje. Pristup običnim automobilom nije izvediv, popet ćete se jedino nekim ozbiljnim terencem. Dok je put iz Jablanovca strm, nešto duži, ali pitomiji prilaz je s Ponikava.

Planinarski dom Lipa

Vikendom, praznikom i prema dogovoru u planinarskom domu Lipa moći ćete se okrijepiti i prespavati, i to u odličnoj atmosferi. Razlog tome je što nema cestovnih prilaza, pa samo zaljubljenici u planinarenje dolaze na ručak i osvježenje na vrh Rog.

Do doma se dolazi iz Planine Donje te prijevoja Vejalnica iznad Čučerja. S rešetkaste piramide koja služi kao vidikovac puca odličan pogled. O domu se marljivo brine planinarsko društvo Lipa Sesvete. U ovom domu možete uživati i početkom lipnja, kada se održava drugi po redu Highlander Medvednica, a jedna od kontrolnih točaka je upravo taj dom.

Highlander je planinarski događaj na kojemu dva, tri ili pet dana sa sobom nosite šator, opremu za spavanje i kuhanje i samodostatni uživate u prirodi. Ukratko, avantura života koju bi svatko trebao iskusiti. Prijaviti se možete ovdje.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Željka Žirovčić (@zeljkaz) on Jun 28, 2020 at 12:51pm PDT

 

Planinarski dom Risnjak

Do planinarskog doma Risnjak, koji se smjestio na visini od 724 metra, ide se popularnom stazom 9, na kojoj vikendom (kada je otvoren) možete susresti brojne planinare - no do tamo vode i staze 11 te 54. Iz Risnjaka se često kreće dalje prema Grafičaru, Kamenim svatima ili Kraljičinu zdencu.

Posjetitelje privlače drvene klupe za odmor s lijepim pogledom, ali i povoljne cijene domaće hrane i pića. Želite li izbjeći gužvu i uhvatiti kakav dobar ručak, preporučuje se krenuti rano ujutro do Risnjaka. Dom je prije 65 godina izgradilo Planinarsko društvo Risnjak, a o njemu se brine i danas.

Tako blizu, a tako daleko: Pustolovina na Medvednici na kojoj odmah zaboraviš na sve "gradske" brige Highlander Medvednica - 3 Highlander Medvednica - 16 Highlander Medvednica - 17 +24 Highlander Medvednica - 9
 

Planinarski dom Runolist

Jedan od ljepših domova na Medvednici zasigurno je Runolist, do kojeg se dolazi planinarskom stazom 16. Nedaleko od njega je glavna Sljemenska cesta, kao i autobusna stanica.

U prizemlju je blagovaonica, a na katovima spavaonice za oko 40 osoba. Ispred doma je lijepa terasa, a odnedavno su unutra postavljene pregrade radi distanciranja u separeima. Runolist ima i Wi-Fi, a među planinarima je poznat po domaćem kruhu, grahu i štrudlama.

Planinarski dom Grafičar

Na proplanku okruženom šumom nalazi se Grafičar, koji je zbog alpskog stila zasigurno jedan od najljepših u Hrvatskoj. Na Rudarskom sedlu izgradilo ga je istoimeno planinarsko društvo. Da biste došli do Grafičara, potrebno je popeti se na 864 metra nekom od mnogobrojnih planinarskih staza ili autobusom. Jedna od čestih ruta je ona iz Šestina, pored restorana Lagvić.

Dom radi svakim danom osim ponedjeljkom, a vikendom gužve nisu rijetkost. Za lijepog vremena brojni planinari čekaju u redovima za hranu poput graha s kobasicama, makovnjača i gulaša. U domu se može i spavati; ima mjesta za oko 20 osoba. 

Planinarski dom Ivan Pačkovski (Puntijarka) 

Najveći planinarski dom na Medvednici stoji na 957 metara nadmorske visine, ispod vrha Puntijarka. Planinarsko društvo Zagreb dom je nazvalo prema svojem predsjedniku Ivanu Pačkovskom, a danas se o domu brine PD Zagreb-Matica.

Dom je otvoren cijeli tjedan, a planinarima su osim domaće kuhinje (sir i vrhnje, grah, pečenja i ostalo) na raspolaganju sobe s krevetima, kao i prostrana terasa na kojoj se mogu smjestiti velike grupe.

Planinarski dom Grofica

Grofica, koja se smjestila u blizini Činovničke livade, jedan je od popularnijih domova vikendom, kako zbog blizine ceste i autobusa tako i zbog mogućnosti parkinga.

Za lijepog vremena ponekad ćete teže pronaći mjesto na terasi, ali zato unutra ima dovoljno stolova. Cijene su pristupačne, a hrana domaća; najpoznatiji je zagrebački odrezak od pola metra. Grofica ima na raspolaganju privatne sobe u kojima se može prenoćiti. Za one koji ipak ne mogu bez tehnologije osiguran je i Wi-Fi.

Prije negoli krenete na rub civilizacije...

Dobro se podsjetiti kako su planinarska skloništa neopskrbljeni objekti koji su nezaključani i stalno otvoreni. Planinarski domovi u pravilu moraju biti stalno otvoreni, tj. vikendima i blagdanima, te bi morali imati mogućnost okrijepe i prehrane.

Planinarske kuće mogu biti otvorene samo povremeno, ali savjet je da se ako se uputite u domove ili kuće prije dolaska najavite. Dobro je za organizaciju i odgovore na sva pitanja, ali na kraju i vašu sigurnost. Informacije i kontakte najbolje je potražiti na stranicama Hrvatskog planinarskog saveza ili kod iskusnijeg prijatelja planinara koji je već prošao vašom rutom.

Osim sigurnosti jako je važno da poštujete planinarska pravila i bonton i da sklonište ostavite u jednakom stanju u kojem ste ga zatekli (i boljem!), da sa sobom ponesete smeće, počistite, nacijepate drva, pobrinete se za vodu... Više o vašim obavezama pročitajte na poveznici.

 

  • #kamo na izlet
  • #medvednica
  • #planinarski dom
  • #planinarenje
  • #neokolišaj
  • #highlander
  • #highlander medvednica
viber Created with Sketch.
inspirativno najčitanije
10 najvažnijih arheoloških otkrića u 2025. godini koja su promijenila povijest
Sa svih strana svijeta
10 najvažnijih arheoloških otkrića u 2025. godini koja su promijenila povijest
Jačaju imunitet, štite jetru i snižavaju visoki tlak: Bobice od oko 3 eura koje čine čuda za zdravlje
Crveni dijamanti
Jačaju imunitet, štite jetru i snižavaju visoki tlak: Bobice od oko 3 eura koje čine čuda za zdravlje
Država u kojoj padne najviše snijega
Najsnježnija na svijetu
Zemlja u kojoj pada najviše snijega na svijetu, a snježni nanosi su viši od kuća
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Šarena pitanja
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Nisu za one slaboga srca: Kaubojske lazanje osvajaju svakim slojem
Puno okusa
Nisu za one slaboga srca: Kaubojske lazanje koje osvajaju svakim slojem
Skijanje i sanjkanje na Plitvičkim jezerima: Posjetite Mukinje, jedino skijalište u Lici
Kamo za vikend?
Skijanje i sanjkanje na Plitvičkim jezerima: Posjetite Mukinje, jedino skijalište u Lici
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Šarena pitanja
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Tjedni jelovnik jela za zimu na žlicu od 5.1. do 11.1. 2026.
Tjedni jelovnik
Topla, fina i bez puno kompliciranja: 7 jela na žlicu idealnih za svaki dan ovoga tjedna
Čudesna namirnica od 1 eura koja omekšava žilavo meso i pomaže kod kuhanja krumpira
Svi je imamo doma
Čudesna namirnica od 1 eura koja omekšava žilavo meso i pomaže kod kuhanja krumpira
Pileća juha brzi recept
Krepka i fina
Ovo je savršena juha za zimu, liječi sezonske bolesti i vraća energiju nakon blagdana
Put u bezdan... ili barem do čistilišta: Bunar svetog Patrika u Orvietu
Remek-djelo
Put u bezdan... ili barem do čistilišta: Bunar svetog Patrika kroz koji bi papa pobjegao u slučaju opasnosti
Država u kojoj padne najviše snijega
Najsnježnija na svijetu
Zemlja u kojoj pada najviše snijega na svijetu, a snježni nanosi su viši od kuća

Nastavi čitati

Ne propustite ni ovo
vijesti
VIDEO Objavljena šokantna snimka iz švicarskog bara: Ljudi očajnički traže pomoć, a vlasnica navodno bježi s novcem
Uzela blagajnu
VIDEO Objavljena šokantna snimka iz kluba smrti na skijalištu: Ljudi očajnički traže pomoć, a vlasnica bježi s novcem?
Profesor zadao učenicima zadatak: Ravnatelj odmah nazvao policiju, pokrenuta istraga
Drama u Austriji
Profesor zadao učenicima zadatak: Ravnatelj odmah nazvao policiju, pokrenuta istraga
Krokodil u Indoneziji rastrgao 14-godišnjaka
STRAVA NA RIJECI
Dječak poginuo u pomahnitalom napadu: "Odvukao ga je ispod površine, a brat i prijatelji nemoćno su gledali"
show
Maja Šuput podijelila nove prizore sa putovanja
Rajski kadrovi
Šuput podijelila nove prizore iz tropskog raja, s Bloomom je uživala na posebnoj lokaciji
Prijatelj Rubena van Guchta iznenadio objavom
potaknuo šuškanja
Prijatelj supruga Blanke Vlašić iznenadio objavom: "Njegov ljubavni život je..."
Priča o glumici Minnie Driver
Sjećate se nje?
Ljubila je najveće frajere, no prava sreća u ljubavi osmjehnula joj se tek s 50 godina!
zdravlje
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Piše nutricionistica
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Ako vam se ovo događa u WC-u, vaša crijeva rade savršeno!
“Ghost poop”
Ako vam se ovo događa u WC-u, vaša crijeva rade savršeno!
Kašalj u ležećem položaju: Zašto se javlja baš noću i kada je opasan?
Piše liječnik
Kašalj u ležećem položaju: Zašto se javlja baš noću i kada je opasan?
zabava
"Samo ga još je*o nisam": Bosanac nasmijao cijeli Balkan, osjećate li se i vi ovako kad napada snijeg?
Sve je rekao
"Samo ga još je*o nisam": Bosanac nasmijao cijeli Balkan, osjećate li se i vi ovako kad napada snijeg?
Mačka oduševila potezom, pogledajte kako je nasamarila vlasnike
Kako je lukava!
Mačka oduševila potezom, pogledajte kako je nasamarila vlasnike
"Samo da susjed Mate ne misli da smo Srbi": Objava skupila stotine tisuća pregleda i nasmijala regiju
Što kažete?
"Samo da susjed Mate ne misli da smo Srbi": Objava skupila stotine tisuća pregleda i nasmijala regiju
tech
Velik uspjeh znanstvenika: Nakon više od pola stoljeća uspješno sintetizirana obećavajuća antikancerogena molekula
Njezin prirodni izvor je oskudan
Velik uspjeh znanstvenika: Nakon više od pola stoljeća uspješno sintetizirana obećavajuća antikancerogena molekula
FOTO Američka vojska službeno objavila prve fotografije najnovije verzije tenka Abrams
Lakši, ubojitiji i s boljom zaštitom
FOTO Američka vojska službeno objavila prve fotografije najnovije verzije tenka Abrams
Možete li vjerovati da će telefoni pasti u drugi plan? Mijenja se način na koji koristimo uređaje
Vizija budućnosti
Možete li vjerovati da će telefoni pasti u drugi plan? Mijenja se način na koji koristimo uređaje
sport
Hrvatskim navijačima uzeli zastavu na ulasku u stadion i natjerali ih da okrenu dresove naopako
zabranili im ulazak
Hrvatskim navijačima uzeli zastavu na ulasku u stadion i natjerali ih da okrenu dresove naopako
Hrvatska izvela veliki preokret pa poklekla u završnici: Njemačka slavila u Areni
U nedjelju je "uzvrat"
Hrvatska izvela veliki preokret pa poklekla u završnici: Njemačka slavila u Areni
Talijani otkrili: Allegri prelomio, Modrić seli na klupu protiv Fiorentine: "Imao je dovoljno vremena..."
Pišu Talijani
Allegri prelomio, Modrić će morati na klupu: "Imao je dovoljno vremena..."
tv
Tajne prošlosti: Saznao je tko je odnio cvijeće njegovoj supruzi u bolnicu
TAJNE PROŠLOSTI
Tajne prošlosti: Saznao je tko je odnio cvijeće njegovoj supruzi u bolnicu
Daleki grad: Dugo nisu imali trenutak samo za sebe
DALEKI GRAD
Dugo nisu imali trenutak samo za sebe
Daleki grad: Očito je da nešto zna, ali mu ne želi ništa reći
DALEKI GRAD
Daleki grad: Očito je da nešto zna, ali mu ne želi ništa reći
putovanja
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Šarena pitanja
Novi kviz općeg znanja: Za one koji misle da mogu dobiti 15/15
Čudesna namirnica od 1 eura koja omekšava žilavo meso i pomaže kod kuhanja krumpira
Svi je imamo doma
Čudesna namirnica od 1 eura koja omekšava žilavo meso i pomaže kod kuhanja krumpira
Država u kojoj padne najviše snijega
Najsnježnija na svijetu
Zemlja u kojoj pada najviše snijega na svijetu, a snježni nanosi su viši od kuća
novac
Jadrolinija kupuje dječije kockice vrijedne 55.000 eura plus PDV
makete trajekta
Jadrolinija kupuje dječije kockice vrijedne 55.000 eura plus PDV
Ovo je 10 najbogatijih ljudi na svijetu u siječnju
Tijesna utrka
Ovo je 10 najbogatijih ljudi na svijetu u siječnju
Koje su najpopularnije marke i modeli automobila u 2025. godini u Hrvatskoj?
svaki dvadeseti kinez
Koje su najpopularnije marke i modeli automobila u 2025. godini u Hrvatskoj?
lifestyle
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Piše nutricionistica
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Najsretniji horoskopski znakovi u 2026. godini
Stižu promjene
Napokon je došlo vaše vrijeme: Ovim znakovima 2026. će biti godina života
Severina u trapericama brenda Loewe i kratkoj bundi
I kultna torba
Severina: Ukrašene traperice uz koje su i obične ravne cipele dovoljne za fenomenalnu kombinaciju
sve
Maja Šuput podijelila nove prizore sa putovanja
Rajski kadrovi
Šuput podijelila nove prizore iz tropskog raja, s Bloomom je uživala na posebnoj lokaciji
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Piše nutricionistica
Što jesti dan prije vađenja krvi? Mnogi čine ove greške koje utječu na nalaz
Hrvatskim navijačima uzeli zastavu na ulasku u stadion i natjerali ih da okrenu dresove naopako
zabranili im ulazak
Hrvatskim navijačima uzeli zastavu na ulasku u stadion i natjerali ih da okrenu dresove naopako
Kladeščica - 11
Kamo na izlet?

Nepoznata Medvednica: Vrh bez gužve s kojega se otvara jedan od najljepših pogleda s ove gore

Ovaj se vrh nalazi baš na onoj točki u kojoj se susreću Prigorje i Zagorje, a s njega se pruža nezaboravan pogled koji preko Hrvatskog zagorja seže sve do Kamniško-savinjskih Alpi. NASTAVI ČITATI

Vezani sadržaj

  • Highlander Medvednica Putovanja
    Preporuka svima

    Tako blizu, a tako daleko: Pustolovina na Medvednici na kojoj odmah zaboraviš na sve "gradske" brige

  • Kladeščica - 11 Putovanja
    Kamo na izlet?

    Nepoznata Medvednica: Vrh bez gužve s kojega se otvara jedan od najljepših pogleda s ove gore

  • Highlander Adventure - 3 Aktualno
    Avantura života

    Najveća hrvatska planinarska priča sljedeće godine slavi 10. rođendan na Kineskom zidu uz prvo kinesko izdanje

 
Upravljaj obavijestima
© Punkufer
  • Impressum
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Zaštita privatnosti
  • Politika o kolačićima

404image

Piletina, varivo, tjestenina...

Prijavi se na naš newsletter
i otkrij recepte, savjete i trikove s
kojima ćeš izaći iz začaranog kruga 3
ista jela koja radiš svaki dan ;)

Please don't insert text in the box below!
close