U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Kad ti život da limune, napravi limunadu. Kad se sistem raspadne i ostaneš sa 173 000 bunkera u zemlji koji više ne služe svrsi – napravi turističku atrakciju. O da, upravo toliko bunkera možete pronaći u Albaniji. U prosjeku je to skoro 6 bunkera po kilometru kvadratnom.

Izgrađeni su između 1960-ih i 1980-ih godina, kada je Albanija bila pod komunističkom vlašću, izolirana od svijeta i paranoična u doba Hladnog rata. Sami bunkeri odražavali su stav vječne pripravnosti. No, u konačnici nikad nisu poslužili svrsi, osim nekolicine koji su korišteni za vrijeme 1990-ih.

I danas je poznat prizor bunkera po Albaniji, čak i na plažama, dok su neki (primjerice po gradovima) uklonjeni. Neki propadaju, a neki se koriste za ljubavne susrete ili kao mjesta za uzgoj gljiva.

Neki od bunkera danas su pretvoreni u muzeje i galerije, a najpoznatiji među njima je tzv. Bunk'Art u Tirani. Nevjerojatno zdanje čiji hodnici nalikuju paukovoj mreži ima više od 100 soba, a izgrađeno je 1970-ih po želji komunističkog lidera Envera Hoxhe.

Trebala je to biti zaštita u slučaju nuklearnog rata – no, do njega nikad nije došlo, režim se urušio a Enver Hoxha nikad nije ugledao svoje remek djelo.

Tako je danas ovaj bunker turistička atrakcija i samo uspomena na jedno doba. U njemu su smještene galerija, ured neprofitne udruge, te replike ureda političkih dužnosnika. U njemu se odvijaju i okrugli stolovi, a ponekad čak i koncerti.

Bunkeri su postali jedan od najpoznatijih simbola Albanije, pa su tako postali i suveniri: možete kupiti magnete u obliku bunkera ili držače za olovke i noževe. Originalno, zar ne?