U trendu Limun kocke s grčkim jogurtom Jednostavno Lagane, osvježavajuće i silno ukusne: Recept za limun kocke s grčkim jogurtom Slani kolač s tikvicama i parmezanom Brzo i prefino Bolji od kruha: Recept za slani kolač s tikvicama i parmezanom Osijek Slavonski izlet Prije sam obišao Andaluziju, Maroko, Siciliju... Dojmovi mog prvog posjeta Osijeku, koji mi se praktični nalazi "na pragu"

Nekad najobičnija poljana na kojoj su se stanovnici bavili poljoprivredom, a danas raskošan dvorac poznat po svojim zgusnustim krovovima i kulama - Chateau de Jumilhac dvorac je smješten u unutrašnjosti Francuske, u mjestu Jumilhac-le-Grand.

Inače, ovo mjesto nalazi se na cesti kojom je putovao Rikard Lavljeg Srca, a poznato je po idiličnoj prirodi i miru koji privlači bicikliste i ljubitelje jahanja konja. Njegov najpoznatiji simbol upravo je ovo masivno zdanje koje su tijekom povijesti opsjedali Vizigoti, Franci i Vikinzi, dok konačno u 15. stoljeću nije počeo poprimati svoj današnji izgled.

Vjeruje se kako je jedan od prvih stanovnika dvorca bio alkemist, a legende o njemu i dalje kruže hodnicima. U to vrijeme bavljenje alkemijom je bilo strogo zabranjeno – stoga danas njenu povijest možemo pratiti po tragovima koje je alkemičar ostavio za sobom u obliku brojnih kipova i malih detalja koji se mogu vidjeti čak i u načinu na koji su uređeni tzv. zlatni i srebrni dio vrta.

Najpoznatija soba je tzv. Chambre de la Fileuse u kojoj je bila zatočena Louise de Hauteford u 17. stoljeću. Zatočio ju je njen suprug kada je otišao u rat jer je htio biti siguran da ga neće varati niti se viđati s ikim dok ga nema. Rat se oduljio, a ona je ostala zatočena skoro 30 godina. No, zatočeništvo ju nije spriječilo da se potajno viđa, tj. dopisuje sa svojim ljubavnikom. Gdje ima volje, ima i načina!

Tijekom Francuske revolucije dvorac je konfisciran, no srećom nije uništen u odmazdi revolucionara nad bogatim vlasnicima koji su ga tek ponekad koristili. U 19. stoljeću posjed je preuzela obitelj Etienne koja je držala velik dio proizvodnje šećera u Nantesu, da bi zbog dugova kasnije bio preprodavan više puta.

Konačno, 1927. godine kupili su ga Odet de Jumilhac i njegova supruga Mathilde de Dreux-Breze, tako da je do danas dvorac u privatnom vlasništvu njihovog praunuka. On danas uživa u raskošnom dnevnom boravku, slikama na zidovima, tematski uređenim vrtovima…

A dobra vijest je da u dvorcu mogu uživati i posjetioci. Otvoren je tijekom cijele godine i posjet je moguć uz stručno vodstvo koje će vas provesti kroz njegovu povijest od srednjeg vijeka pa sve do danas. Također postoje i noćne ture, a moguće je i popeti se na krov dvorca odakle puca predivan pogled na dolinu Isle.

Shvatit ćete zašto ovaj dvorac zovu crnim biserom, a njegove krovove mnogi čak proglašavaju najljepšima u Francuskoj.