Marie Tussaud, umjetnica i talentirana autorica voštanih figura, možda je osmislila i prvu kuću strave, a njezin je put s početka bio nimalo glamurozan, da bi postao prilično glamurozan i - prilično krvav.

Rođena je 1. prosinca 1761. u Strasbourgu, u njemačkoj obitelji Grosholtz, a kad je imala šest godina s majkom se preselila u Bern, kod liječnika Philippea Curtiusa kod kojeg je majka radila kao domaćica.

Veliki talent

Doktor Curtius bio je vješt u modeliranju voska, koji je prvo koristio za anatomske prikaze, a kasnije i za umjetničko stvaranje. Godine 1765. preselio se u otvorio Cabinet de Portraits En Cire, obrt za izradu voštanih portreta, a Marie i njezina majka pridružile su mu se za godinu dana.

Njegove su izložbe privlačile velike mase, a Curtius je naučio i Marie kako oblikovati vosak, za što se pokazalo da ima veliki talent. Njezina prva voštana skulptura bio je Voltaire, a Marie ju je izradila 1777. godine, kada joj je bilo samo šesnaest.

Do Francuske revolucije izradile je neka od svojih najvećih djela, između ostalih portrete Jean-Jacquesa Rousseaua, Benjamina Franklina i Voltairea. Devet godina bila je privatna učiteljica umjetnosti sestre Luja XVI.

Tko je bila Marie Tussaud? - 1 Tko je bila Marie Tussaud? - 1 (Foto: Shutterstock)

Turbulencije

Uoči Francuske revolucije vratila se u Pariz, a kako su je smatrali kraljevom simpatizerkom, 1793. godine je zatvorena je, zajedno sa svojom majkom. Kada je puštena, odanost revoluciji trebla je dokazati izradom portreta giljotiniranog plemstva – pa su joj kroz ruke prolazile odrubljene glave donedavnih poslodavca - Luja XVI., Marije Antoanette, Maximiliena Robespierrea…

Kad je doktor Curtius umro 1794. godine, ostavio joj je svoju kolekciju voštanih figura, a sljedeće godine Marie se udala za Françoisa Tussauda i postala Madame Tussaud, iako otkad je nekoliko godina kasnije otišla u London postaviti izložbu i ostala na otoku zauvijek, muža više nikada nije vidjela.

Tko je bila Marie Tussaud? - 9 Tko je bila Marie Tussaud? - 9 (Foto: Shutterstock)

Svjetska franšiza

Nakon trideset i tri godine neprestanog putovanja i turneje po velikoj Britaniji, 1835. postavila je prvu stalnu izložbu u Baker Streetu u Londonu, na katu Baker Street Bazaara. Godine 1842. izradila je autoportret a neke od njezinih skulptura još su uvijek "žive".

Punch Magazine je 1846. godine prostoriju sa "sjećanjima" na Francusku revoluciju nazvao "Chamber of Horrors", a ona je svakako i bila najveća atrakcija muzeja.

Marie Tussaud umrla je 16. travnja 1850., a muzej je nastavio voditi njezin sin, pa onda onda njegov. Danas je Madame Tussauds svjetska franšiza od 23 muzeja po čitavom svijetu, s više od 400 figura poznatih osoba iz povijesti i naravno sadašnjosti.

Navalite, junaci! Novi kviz općeg znanja za one koji se ne boje izazova Novi kviz općeg znanja - 11 Novi kviz općeg znanja - 14 Novi kviz općeg znanja - 13 +4 Novi kviz općeg znanja - 12

 

Najlakši put do novih ideja za putovanja. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju