Norvežani se rađaju na skijama. Dobro, možda ne doslovno, ali skijanje je duboko ukorijenjeno u njihovu i tradiciju i svakodnevicu. U nordijskoj mitologiji za glavnim stolom sjedi i bog skijanja, a po zaleđenim špiljama, dok su preci ostalih Europljana crtali konje i krave, preci Norvežana crtali su – skije.
Skijanje je tisućljećima bilo jednostavno, ponekad i jedini, način kretanja, a kao rekreacijska i sportska aktivnost razvija se tek u 19. stoljeću. Tome je doprinio razvoj materijala i opreme, a na kraju i same tehnike skijanja.
Tako je prije više od 130 godina, 1892., u Oslu, zapravo u Kristianiji, izgrađena prva skijaška skakaonica na svijetu, Holmenkollen, koja je odmah postala i zaštitni znak toga grada (bar dok se Snøhetta nije uplela u dizajn "rive").
Let s pogledom
Na brdu iznad grada, do kojeg se danas stiže za tek 20 minuta javnim prijevozom, sa spektakularnom panoramom Osla i njegova fjorda, skakaonica koja je dosad "popravljana" 18 puta, u vrijeme kada je izgrađena bila je najbliže ostvarenju čovjekova sna o letenju.
Pionirski skokovi s Holmenkollena bili su dugi tek dvadesetak metara, što zvuči skromno u usporedbi s današnjim rekordom od 144 metra. Prvih nekoliko godina skakaonica je bila prirodno brdo s rampom izgrađenom od snijega i granja.
Prva velika intervencija napravljena je uoči Zimskih olimpijskih igara 1952., potom i za Svjetsko prvenstvo 1966., a za ono 1982. godine Holmenkollen dobiva svoj prepoznatljiv profil. Za FIS Svjetsko prvenstvo 2011. godine, obnovljena je prema projektu studija JDS Architects.
Njihov je moderan dizajn nije samo poboljšao – dobila je vidikovac za posjetitelje, vjetrobrane za letače… i ušminkao impresivnom aluminijskom mrežom, nego je i sačuvao njezinu prepoznatljivost. Granje i nabacan snijeg za uzletište zamijenilo je tisuću tona čelika.
U Holmenkollenu se svake godine održava natjecanje FIS Svjetskog kupa u skijaškim skokovima, koje je dio skijaškog festivala koji se na ovome mjestu održava od 1982., i koje se često naziva drugim "nacionalnim danom".
U podnožju skakaonice nalazi se i Muzej skijanja, naravno, najstariji na svijetu. Osnovan je 1923., u Holmenkollen je prebačen 1951., a nedavno je i potpuno obnovljen. Danas skakaonicu i muzej godišnje posjeti više od milijun posjetitelja (kao i za većinu muzeja u Oslu, ulaz je besplatan uz Oslo Pass).
Ljepša od piramida? Egipatska Bijela pustinja u kojoj ćete pronaći zelene oaze i remek-djela prirode