Praznovjerje ne bismo očekivali u ozbiljnom biznisu poput građevine, hotelijerstva ili avioprijevoza, ali kada ono znatno utječe na prihode - onda se tome treba prilagoditi. Ryanair, Air France, Singapore Airlines, Qatar Airlines, Emirates, KLM i Lufthansa samo su neke od zrakoplovnih tvrtki u čijim avionima nema 13. reda, a ta se praksa može primijetiti i na gateovima i željezničkim peronima.
Vjerojatno znate da ni u Formuli 1 (više) ne postoji auto s brojem 13, a i u drugim sportovima nije rijetkost da ne postoji dres s tim brojem. Neboderi i hoteli koji imaju trinaest ili više katova često trinaesti kat jednostavno numeriraju kao 14. ili ga nazovu nečijim imenom ili barem označe kao 12 A, da se teže pogodi (i lakše proda).
Trinaesti gost
Strah od broja trinaest i "zla sreća" povezana s tim brojem prate ljude stoljećima, a panika se dodatno počela napuhavati krajem 19. stoljeća kada je to praznovjerje postalo – pa, prilično popularno. Prisutno je uglavnom u zapadnom svijetu i velik dio svoje simbolike vuče iz kršćanstva, a u novije vrijeme sigurno mu je prilično pomogla i pop-kultura.
Iako točni razlozi zbog kojih je trinaestica došla na loš glas nisu poznati, pretpostavlja se da je njezin glavni problem to što dolazi nakon broja 12, savršenog broja u kršćanskoj mistici, grčkoj i nordijskoj mitologiji. Broj 12 u zapadnome svijetu od davnina je značio potpunost, 12 mjeseci, 12 znakova zodijaka, 12 bogova Olimpa, 12 izraelskih plemena… pa je plus jedan ono što je narušava.
Povijest i mitologija posebno su nas "upozorile" na prokletstvo trinaestog gosta, poput Jude na Posljednjoj večeri ili nordijskog boga Lokija, koji je skrivio tragediju na gozbi u Valhali. Averzija prema 13 gostiju za stolom bila je vrlo živa i u modernoj Europi, posebice u Francuskoj, pa su i ne tako davno postojali profesionalni četrnaesti gosti "quatorzes" koji bi spašavali stvar i ugled domaćice ako bi netko banuo kao trinaesti na večeru.
Petak najstrašniji
Strah od broja 13 naziva se triskaidekafobija, a riječ je prvi put upotrijebljena 1911. godine u jednom američkom psihološkom časopisu. Vrhunac toga straha nastupa kada trinaesti dan mjeseca pada na petak, a iako se to dogodi barem jednom godišnje (a najviše triput), pa i ne možemo reći da je posebno rijetko, mistika toga dana uvijek se iznova potencira.
Fobija od petka trinaestog ima čak dva naziva: frigatriskaidekafobija (prema imenu nordijske božice Frigg ili Freyje, po kojoj je petak dobio ime u germanskim jezicima) te grčkih riječi triskaideka (trinaest) i fobija (strah)) i paraskavedekatriafobija, koja također dolazi iz grčkog: paraskave znači petak, a decatria je druga riječ za broj trinaest.
Da petak nije dobar dan, uči nas također kršćanstvo, odnosno narodno shvaćanje biblijskih događaja. A ako je petak dan kada je umro sam bog – tu nema ničega dobrog. Stvar su još malo "podštofali" izolirani događaji kroz povijest, kojih i nije mnogo, ali su zbog političkih interesa (npr. zatvaranje templara) ili gladi za senzacijom (npr. medijski napisi o Amerikancu koji nije htio izići iz kuće na petak 13., a na kraju je na njega pao strop) nastavili (pro)goniti praznovjernu masu.
Naravno, serijal hororaca "Petak 13." nije pomogao nikome tko je odrastao u 1980-ima ili kasnije da ne razvije strah od toga dana, maski ili golfa, ali ako ste imuni na praznovjerja čak i "za svaki slučaj", predlažemo vam da ubuduće birate letove spomenutih aviokompanija baš na petak 13. – mogli biste proći prilično jeftinije. Hm, možda ipak i nije tako nesretan... ali javite da ste stigli. ;)
Spremate li se u Italiju? 5 pojmova koje treba naučiti kako se ne biste razočarali ponudom hrane +0