Galerija Napad na Pearl Harbour - 6 2 Napad na Pearl Harbour - 5 2 Napad na Pearl Harbour - 4 2 Napad na Pearl Harbour - 3 2

U trendu Tikvice ne morate pržiti u dubokom ulju da bi bile ukusne Korak po korak Kako ispeći fine tikvice na tavi bez puno ulja, a da ne ispadnu gnjecave? Molat - 14 Nije za svakoga Hrvatski medeni otok bicikala, mačaka i divnih vizura u kojem se uživa sporo, a živi još sporije Kviz općeg znanja - 1 Hrana za mozak Kviz općeg znanja: 15 pitanja koja će pravi kvizaši smazati za doručak

Na današnji dan 1941. godine, 5. studenog, japanska vojska dobila je strogo povjerljivu naredbu najveće važnosti. Ta je naredba promijenila tijek Drugog svjetskog rata: mjesec dana kasnije bombardiran je Pearl Harbour na havajskome otoku Oahu, a izravna posljedica bilo je uključenje do tada neutralnih SAD-a u rat, kao i otvaranje pacifičkog fronta.

Japanski zračni napad na Pearl Harbor, gdje je na sidrištu bila glavnina američke pacifičke flote, počeo je u rano jutro 7. prosinca napadom 183 zrakoplova, a sat vremena kasnije uslijedio je drugi udar u kojem je sudjelovalo 177 zrakoplova.

Napad na Pearl Harbour - 5 Napad na Pearl Harbour - 5 (Foto: Shutterstock)

Početak planetarnog rata

U niti dva sata uništeno je i oštećeno 20 američkih vojnih brodova 300-tinjak aviona. Poginulo je 2500 američkih vojnika i civila. Japanci su izgubili 29 zrakoplova i stotinjak vojnika, a svi njihovi brodovi vratili su se bez ogrebotine. Istu je večer Japan objavio rat SAD-u, a sljedeći je dan i američki kongres izglasao deklaraciju o ulasku u rat.

Neprijateljstvo ovih dviju zemalja tinjalo je dugo zbog imperijalističkih težnji i jednih i drugih u jugoistočnoj Aziji, a odnosi su se zaoštrili s japanskom okupacijom Indokine 1940. godine i novonastalom prijetnjom američkom protektoratu - Filipinima.

Amerikanci u ljeto 1941. godine uvode ekonomske sankcije Japancima i zamrzavaju im imovinu na svome tlu, a u rujnu je predsjednik Roosevelt otvoreno zaprijetio Japanu ratom zbog napetosti u jugoistočnoj Aziji i na južnom Pacifiku.

Japanci su 5. studenog odlučili preuzeti inicijativu, a njihov je plan bio krajnje jednostavan: uništiti američku pacifičku flotu kako više ne bi bila prijetnja njihovim "azijskim poslovima".

Isti dan kada je napadnut Pearl Harbour, 7. prosinca 1941., Japan je napao i Guam, Filipine, Hong Kong, Singapur i Malaju. Taj je dan dobio povijesnu važnost zbog ulaska SAD-a u rat, koje će četiri godine kasnije iz istoga izaći kao pobjednici i imati važnu ulogu u iscrtavanju nove političke karte svijeta.

Misterij u Turskoj: Vatra na vrhu planine koja gori već 2500 godina bez prestanka Chimaera - 6 Chimaera - 1 Chimaera - 4 +2 Chimaera - 3